Tem 6, 2019
33 Views
0 0

Zerdaçalın Faydaları Nelerdir ?

Written by

Anavatanı Güney Asya olan sıcak ortam bitkisi Zerdeçal, günümüzde oldukça bilinen bir bitki olsa da ağırlıklı olarak mutfak alanında bilinmektedir. Zerdeçalın mutfak alanı dışında kansere karşı önlem gibi önemli vazifeleri vardır. Zerdeçalın bu önemli vazifelerini makalemizin ilerleyen satırlarında bulacaksınız.

Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Kanser Düşmanı

Zerdeçal kolon, meme, cilt, prostat vb. kanserlerinin önlenmesine yardımcı olur. İçindeki etken maddeleri ile bu vazifesini başarılı bir şekilde yerine getirir.

Alzheimer

Kanser kadar olmasa da oldukça önemli bir hastalık olan Alzheimer, zerdeçal bitkisini tüketen kişilerde daha az görülmektedir yani zerdeçal Alzheimer’a yakalanma oranını azaltan bir bitkidir.

Karaciğer Dostu

2 lobdan oluşan ve vücudumuzun en önemli organlarından olan karaciğer, ürettiği safradan tutun da yıktığı alkol moleküllerine kadar vücutta oldukça önemli bir göreve sahiptir.Bu denli önemli görevlere sahip olan organla iyi geçinilmesi, onun seveceği besinlerin tüketilmesi gerekilmelidir. Enginar gibi halk tarafından oldukça bilinen besinlerin yanı sıra, zerdeçal da karaciğere oldukça iyi gelmektedir. Antioksidan içeriği ile vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan zerdeçal bitkisi, karaciğeri de bu konuda desteklemektedir.

Diyabet

Yine günümüzün oldukça sık görülen hastalıklarından biri olan diyabet yani şeker hastalığı, insülin hormonu ile ilgilidir. Genel olarak 2 çeşidi bulunan bu hastalığın her 2 çeşidi de insülin hormonu ve reseptörleriyle ilgilidir. Bu nedenle tedavisinde de insülin kullanılır ancak insülinin yanı sıra zerdeçal da diyabet tedavisini destekleyen oldukça güçlü bitkilerden biridir.

Cildin En Önemli Dostlarından Zerdeçal

Zerdeçal karaciğerimizin yanı sıra cildimizin de dostudur. Cildi içerdiği antioksidanlar ve diğer içerikler ile destekleyerek egzama, akne gibi oldukça yaygın cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra B6 vitamini açısından zengin bir bitki olması, onu vücuttaki genel yenilenme açısından kuvvetli yapmaktadır, bu cilde de yansır.

Kuru ciltler birçok kişinin problemidir ve beraberinde pek çok cilt sorununu da beraberinde getirir. Zerdeçal içerdiği Potasyum elementiyle kuru ciltlere karşı savaş açar ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

Cildin pek çok dengesini entegreli biçimde koruyarak erken yaşlanma soruna yardımcı olur.

Article Categories:
Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir