Oca 2, 2019
280 Views
1 0

Yunus Emre Kimdir? Hayatından Kesitler

Written by

Ünlü tasavvuf düşünürlerinden olan Yunus Emre’nin hayatı ile ilgili kaynaklarda detaylı bilgiler olmasa da genel olarak mutasavvıfın hayatının önemli kısımlarından bahsedebiliriz: Yunus Emre 1241 ile 1321 yılları içerisinde yaşamını sürdürdüğü tahmin edilir. Şöhretinin anılmasında etki eden isimlerden birisi Tapduk Emre’dir. Doğduğu yer olarak net bir bilgi bilinmemektedir. Yunus Emre dergahta yetişerek medrese eğitimi almıştır. İnceleme yaptığı genel ilimler içinde tasavvuf gelmektedir.

Dil olarak Arapça ve Farsça dilleri konusunda tahsil yapmıştır. Babasının ismi İsmail’dir. Yunus Emre’nin nerede doğduğu ve nerede öldüğü ile ilgili ayrıntılı bilgiler yine kaynaklarda bulunmamaktadır. Sahip olduğu düşünce biçiminin Manisa, Eskişehir, Erzurum gibi yerlerde yayılmasında etken isim Sinan Ata’nın halifesidir.

Yunus Emre’nin Hayatından Kesitler

Yunus Emre’nin okul hayatına baktığımızda okulda başarılı olamadığını ama diğer manevi ilimlerde bir hayli başarılı olduğunu öğrenmekteyiz. Kıtlık zamanında ünü yayılan ve herkesin derdine derman olduğu düşünülen Hacı Bektaş Veli’nin dergahına duyan Yunus Emre’de derman bulmak için Hacı Bektaş Veli’ye gitmeye karar verir. Giderken de alıç götürür.

Hacı Bektaş Veli Yunus Emre’nin ahlak ve edebinden etkilenir ve ona himmet mi yoksa buğday mı istediğini sorar. Yunus Emre’de himmeti ne yapayım açlık zamanında deyip buğdayı seçer. Yolda giderken pişman olur ve himmet istemek için geri döner ama geç kalmıştır. Himmet Tapduk Emre’ye verilmiştir. Yunus Emre bundan sonra Tapduk Emre’ye hizmet etmeye ve himmete onun eliyle ulaşmaya çalışır.

Yunus Emre’nin Hayatının Özeti

Yunus Emre’nin anlatılanlardan yola çıkarak hayatını özetleyecek olursak;

Yunus Emre’nin manevi derecesi Tapduk Emre dergahında en üst noktaya çıkmıştır. Yıllarca Tapduk Emre’ye hizmet eden Yunus Emre tek bir eğri odun bile getirmeyerek ahlaki özelliğinin ne kadar büyük olduğunu göstermiştir.

Yunus Emre himmet konusunda aradığını bularak manevi makamlar bakımdan zirvede olan ender şahsiyetlerden birisidir.

Dil konusunda da kendi geliştirerek ilim konusunda ne kadar azimli ve başarılı olduğunu görmekteyiz.

Yunus Emre bulunduğu makama rağmen alçakgönüllü düşüncesiyle asla kendini istediği noktada görmemiş ve daha güzel hasletlere erişmek için çalışmayı ve bu uğurda çile çekmeyi göze almıştır.

Yunus Emre Hayatı Hakkında Bilgilendirici Video

 

Article Categories:
Kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir