Oca 30, 2019
108 Views
0 0

Yedikule Zindanlari Efsanesi

Written by

390 yılında Bizans imparatoru 1. Theodosius tarafından inşa edilmiş olan, Yedikule zindanları tarihin gizemli efsaneleri ile donatılmış ve birçok esirin hapsedilmiş olduğu bir mekândır.  Aslında inşa edilme amacı, efsanenin aksine sadece esirlerin tutulduğu bir zindan olması değil, aynı zamanda Bizans’a gelen yabancı saray mensuplarının da karşılanması ve görkemli bir  şekilde ağırlanmasıdır.

Bu zindanlarda önemli evrak ve dosyaların saklandığı söylenmektedir ve ayrıca yabancı savaş esirlerinin mahkûm edildiği belirtilmektedir. Bizans dönemindeki esir ve suçlular burada hapsedilip, işkence görürlermiş. Osmanlı döneminde ise zindan yalnızca hapishane ve idam mahkûmları için kullanılan bir yer olmuş. Ana kapının yanında bulunan mermer kulenin içinde ”Kanlıkuyu” adı verilen bir bölüm mevcuttur.

Yedikule’nin Efsanevi Hikâyesi

Efsaneye göre Yedikule zindanlarında Paganlar bulunmaktaymış. Pagan ise, pek çok dine inanan, hatta doğadaki varlıkları bile tanrı olarak kabul eden kimselere verilen addır. Pagan kendisini acılara ve zulme karşı eğitmiştir. Ona yapılan işkenceler ona acı çektirmemektedir. Bu durum da işkencecileri sinirlendirmiş ve Pagan’a daha fazla zulmedilmeye başlamışlardır.

Pagan sonunda dayanamamış ve öleceği an yüksek bir sesle Latince olarak,  orada işkence gören insanların ruhlarının, Mesihin dünyaya geleceği güne kadar zindanların duvarlarına hapsolmasını ve Mesih indiği an da yerlerinden kalkarak hesap sormak adına haykırmalarını istediğini bağırarak söylemiştir. Bu sözler o zaman önemse de efsane olarak tarihe geçmiştir.

Kanlıkuyu Nedir?

Efsaneye göre, mahkûmlar bu kuyuda idam edilmekteymiş. Kesilen kafalar Kanlıkuyu’nun dibine atılırmış ve bu kesik kafalar, kuyunun dibinden, Marmara Denizine ulaşmaktaymış.  Bu kuyunun dibinde Marmara denizine açılan bir tünel bulunmaktaymış. Günümüzde müze olarak kullanılmakta olan bu tarihi yapının zindanlarında, birçok siyasi mahkûmun idam edilmiş ve başlarının Marmara denizinin sularına gönderilmiş olduğu efsanesi anlatılmaktadır.

 

Article Categories:
Tarih · Turizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir