Oca 4, 2019
147 Views
1 0

Yavuz Çetin Kimdir ?

Written by

1970 yılında Samsun’da dünyaya gelen Yavuz Çetin, gazeteci olan babasının mesleği nedeniyle çocukluk dönemini seyahat ederek geçirir. Çaldığı ilk enstrüman ise curadır. On yaşında cura çalmaya başlayan Çetin, sonrasında ise bağlamaya geçer.

Ardından klasik gitar ve elektro gitar öğrenmeye başlar. Hasan Cihat Örterden blues ve rock müziğinin inceliklerini öğrenir. 15 yaşına geldiğinde ise elektro gitar hayatına girer. Bundan sonra Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden birisi olma yolunda hızla ilerler. Yavuz Çetin liseyi Haydarpaşa Lisesinde olur. Burada Ercan Saatçi ile birlikte “I Will Cry” isimli şarkıyı yapar ve Hey dergisinin yarışmasında birinci olurlar. Liseden sonra Marmara Üniversitesi Müzik Bölümüne kabul edilir.

Blue Blues Band Dönemi

1990 yılına gelindiğinde ise  Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile birlikte “Blue Blues Band” adlı müzik gurubunu kurar. Bu grup ile birlikte Türkçe rock şarkılarını yeniden yorumlarlar. 1992 yılında Didem Çetin ile evlenir ve çiftin Yavuzcan adını verdikleri bir oğulları olur. Bu süre içerisinde farklı isimler ile de çalışmaya başlar. Yavuz Çetin’in birlikte çalıştığı müzisyenlerden bazıları şunlardır;

  • İzel
  • MFÖ
  • Göksel
  • Turgut Berkes
  • Soner Arıca

Solo Albümleri

1990’lı yıllar boyunca Fuat Güner’in sahibi olduğu stüdyoda çalışır. Bu süre içerisinde Yavuz Çetin iki tane solo albüm yapar. Bunlardan birincisi Stop Müzik tarafından ”İlk” adı ile yayınlanmıştır. 1999 yılında ise ikinci albüm için TMC Film Müzik ile anlaşmıştır. Bütün yaşamı boyunca sadece iki albüm ile müzik dünyasında yerini almıştır.

Yavuz Çetin Ölümü

Yaşamak İstemem Artık Aranızda en çok bilinen parçasıdır. 15 Ağustos 2001 tarihine gelindiğinde ise Yavuz Çetin’den kötü haber gelir. Çetin, Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etmiştir. Öldüğünde sadece 31 yaşındadır. Bu intiharın arkasında ise yaşadığı bunalımlar ve girdiği büyük depresyon vardır. Yaşadığı bu bunalımlı dönem net olarak şarkılarında görülür.

Cenazesi Anadoluhisarı’ndaki Yeni Mahalle Mezarlığında toprağa verilmiştir. Cenaze törenine dönemin müzisyenleri de dahil olmak üzere büyük bir kalabalık katılım sağlar. Bugün bile Çetin’in hayranları bulunmaktadır. Türk müzik tarihinin gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerinden birisi olduğu söylenir.

Article Categories:
Kimdir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir