Oca 9, 2019
54 Views
0 0

Yaşar Kemal’in Hayatı

Written by

6 Ekim 1923’te doğan Yaşar Kemal aslen Adanalıdır. Osmaniye’nin Gökçedam Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Yaşar Kemal’in gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli’dir. Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Yaşar Kemal daha 4 yaşındayken sağ gözünü kaybetmiştir. 5 yaşında ise töre sebebiyle babasını kaybetmiştir.

Babasını kaybeden Yaşar Kemal, ailesine bakabilmek için ortaokuldan itibaren çalışma hayatına girmiştir. Okulunu bitirmeden bırakmak zorunda kalan Yaşar, amelelik ile ırgatlık yaparak çalışmaya başlamıştır. Yaşar Kemal sonradan karşısına çıkan fırsatları kaçırmadan öğretmen ve kütüphane memurluğuna adım atmıştır. Çukurova çevresinde olan yazar ve şairlerle tanışan yazar, kendini çok hızlı bir şekilde geliştirmiştir. 1950’de Çukurova Komünist Partisi kurucularından biri olan Yaşar Kemal, o dönemin siyasi değişmeleri sebebiyle tutuklanmıştır.

Yaşar Kemal’in En Önemli Eserleri

Yazar ilk uzun hikâyesini askerlik yaptığı sırada yazmıştır. Esas şöhretini ise 1952’de yayımlanan Sarı Sıcak adlı eseri sayesinde kazanmıştır. Çok sayıda roman kaleme alan Yaşar Kemal’in en önemli romanları şunlardır;

  1. İnce Memed
  2. Teneke
  3. Yer Demir Gök Bakır
  4. Orta Direk
  5. Ölmez Otu

Edebi Kişiliği

Yaşar Kemal, eserlerini yazarken akıcı ve sade bir üslup kullanmaktan yanaydı. Çukurova halkının yaşadığı zorlukları, sıkıntıları ve kan davası gibi konular eserlerinin belli başlı konularıdır.
Usta Yazarın Özel Hayatı

İş arkadaşı Thilda Serrero ile evlenen Yaşar Kemal, 50 yıllık bir birliktelik sonunda eşi ölmüştür. 2002’de ise Ayşe Semiha Baban ile evlenen yazar, solunum yetmezliğinden dolayı 28 Şubat 2015’te vefat etmiştir.

Article Categories:
Kimdir · Tarih · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir