Tem 8, 2019
26 Views
0 0

Vurgun Olayı Nedir ? Nasıl Gerçekleşir ?

Written by

Profesyonel olsun olmasın suya dalış yapan herkesin başına gelebilecek en kötü tehlikelerden biri olan vurgun, her ne kadar görülme ihtimali az da olsa göz önünde bulundurulması gereken bir olaydır. Sonucunda vücuttaki birçok dokuda ciddi tahribatlara ve kalıcı bir takım hasarlara neden olan vurgun olayı nedir ? Nasıl gerçekleşir gibi sorularınızın cevabını makalenin ilerleyen satırlarında bulacaksınız, keyifli okumalar diliyoruz.

Vurgun Olayı Nedir ? Vurgun Olayı Nasıl Gerçekleşir ?

Vurgun olayı, derin dalışlarda su yüzeyine yahut daha az olan derinliklere birden çıkılması sonucunda vücuttaki sıvı azotun gaz kabarcıkları halinde belirmesi ve kişiyi baygınlık ile başlatarak birçok başka tehlike ile baş başa bırakmasıdır. Vurgun olayının oluşmasının temel sebebi basınç farkıdır.

İnsan vücudu bundan önceki diğer makalelerimizde sistemlerden bahsettiğimizde değindiğimiz gibi kendi içinde kararlı bir yapıya sahiptir ve bunu korur. Basınç da bu kararlı yapının koruduğu unsurlardan biridir ve alt derinliklere yavaş yavaş inmeniz takdirinde kendi iç kararlı yapısını koruyacaktır vücudumuz. Bu derinliklerine yavaş yavaş indiniz dalışınızı yapıyorsunuz, bu sırada vücudumuzda bulunan azot belli bir oranda basınçta dengelenmiş ve vücudumuz o basıncı koruyor. İşte su yüzeyine birden çıktığınızda bu basınç farkı ani olarak artmakta ve vücudumuz buna karşı tepkisiz kalmaktadır.

Vücudumuz buna karşı tepkisiz kalınca azot gazı gaz kabarcıkları şeklinde vücudumuzda belirmektedir.  Makaleye girişte de bahsettiğimiz gibi vurgun olayı beraberinde ciddi tahribatlara yol açabilmektedir, her ne kadar profesyonel dalışçılar ideal derinlik mesafesi ve suya çıkma süresi gibi konuları dalış öncesinden planlasa da amatör dalışçıların dikkat etmesini tavsiye ediyoruz.

Dikkat etmeniz gerekenleri çok tekniğe girmeden basitçe söyleyecek olursak, ideal derinliklere indikten sonra su yüzeyine aniden değil de yavaş yavaş çıkarak vücudunuz bu basınç için kendi içinde ayarlamalar yapmasına izin vermelisiniz. Evet, insan vücudu gerçekten harika bir organizma ve homeostasi dediğimiz iç dengesiyle basınç gibi unsurları ayarlıyor. Ancak o da ani refleksler karşısında tepkisiz kalabilmektedir. Sağlığınız için profesyonel değilseniz çok derin dalışlardan uzak durmanızı da buna ek olarak tavsiye edebiliriz.

 

Article Categories:
Bilim · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir