Oca 26, 2019
187 Views
0 0

Voleybol Sporunun Tarihçesi

Written by

Voleybol sporu, 1895 yılında eğitmen William G. Morgan’ın, Young Men’s Christon Association (YMCA) adı verilen, işadamları için basketbol, beysbol, tenis ve hentbol öğelerini mixleyerek geliştirdiği bir oyundur. Basketboldan daha az fiziksel güç gerektiren bu oyunu, mintonette adıyla yaratmıştı.

Mintonette oyunu, en anlaşılır söylemiyle, “topu yere düşürmeden karşı alana atmak” diye tanımlanabilir. Yani top havadayken, topa vurmak demektir. Oyunu izleyen bir profesör Mintonette” yerine “Volley – Ball” adını önermiş ve 1952 yılında, A.B.D voleybol birliği bu iki sözcüğü birleştirerek “Volleyball” olarak kabul etmiştir.

Türkiye’de Voleybol un Başlangıcı

Voleybol Türkiye’ye 1919 yılında Amerikalılar tarafından getirilmiştir. Bu Birinci Dünya Savaşını izleyen mütareke günleridir. Beden eğitimi öğretmeni olan ünlü spor adamı Selim Sırrı TARCAN, YMCA’de görmüş olup oynadığı voleybolu, benimseyip öğrencilerine öğretmeye başlamıştır. 1920-1924 yılları arasında beden eğitimi öğretmenleri bu sporu kısa sürede tüm okullara yaymışlardır.

Kabataş, Vefa, Pertevniyal, Galatasaray, İstiklal, Haydarpaşa ve İstanbul liseleri arasında, okullar arası turnuvalar yapılmaya başlandı. Voleybol oynayanların sayısı artmaya başlayınca da, çalışmalar üniversitelere ve kulüplere kadar yayıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu

1928 yılından itibaren İstanbul şampiyonası düzenli olarak yapılırken, 1949’dan itibaren Türkiye voleybol şampiyonası da düzenlenmeye başlanmış ve 1948’de Türkiye Uluslararası Voleybol Federasyonuna üye olmuştur. Bütün bunlara rağmen, voleybol için ayrı bir federasyon kurulmamış, Voleybol, Basketbol ve El topu spor oyunları federasyonu olarak hepsi bir arada idare edilmiştir. 1958 yılında sonunda federasyonlar ayrılmış ‘Voleybol ve El Topu’ federasyonu kurulmuştur.

Bu büyük adımdan sonra, 1958 yılında takım ilk defa erkeklerde Avrupa şampiyonasına katılmıştır. Kız takımı da 1963 yılında oynanan Avrupa şampiyonasına katılmıştır. 1967’de ise, 35 takımın katıldığı Avrupa şampiyonasına ülkemiz ev sahipliği yapmış ve voleybolun ülkemize yayılmasını sağlamıştır. Türkiye, ilk defa 1998 yılında elemeleri geçmiş ve Japonya’da yapılan dünya voleybol şampiyonasına katılabilmiştir.

 

Article Categories:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir