Oca 8, 2019
232 Views
1 0

Van Gölü’nün Özellikleri Nelerdir? Nasıl Oluşmuştur?

Written by

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van Gölü, Van ve Bitlis illeri arasındadır. Nemrut Dağı volkanik bir dağdır. Bu dağın patlaması sonucunda lavlar bir set meydana getirmiştir. Bu setlerden dolayı biriken sular Van Gölü’nü meydana getirmiştir. Buna bağlı olarak volkanik göl grubuna dahil edilmektedir.


Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölüdür. Çok sayıda koyu olan bu gölün yüzölçümü yaklaşık 3713 kilometrekaredir. Uzunluğu 120 km olan Van Gölü’nün genişli de yaklaşık 80 km’dir. Oluşumu itibari ile volkanik set gölü olan Van Gölü’nün suları hem tuzlu hem de sodalıdır. Ayrıca dünya üzerinde yer alan en büyük sodalı göl özelliği yine Van Gölü’ne aittir. Bundan dolayı gölde canlı çeşitliliği çok azdır. Van Gölü’nün doğu bölümünde 4 tane ada vardır. Bunlar;
1. Akdamar Adası
2. Adır Adası
3. Çarpanak Adası
4. Kuş Adası

Van Gölünün Şekli ve Ulaşımda Etkisi 

Van Gölü’nün üçgen bir yapısı vardır. Gölün güney kıyıları dar, kuzey kıyıları ise geniştir. Van Gölü’nün son derece girintili çıkıntılı ve düzgün olmayan bir görüntüsü bulunmaktadır. Van ile Tatvan arasında yapılan nakliye işlerinde feribot seferlerine imkan sağlamıştır.


Van Gölü’nün İklime Etkisi

Van Gölü ve çevresinde Doğu Anadolu’nun sert karasal iklimi etkilidir. Gölün çevresinde bulunan yüksek dağlara yağan kar, yaz mevsiminde eriyerek gölü beslemektedir. Bununla birlikte Van Gölü, çevresine daha ılıman bir hava yayarak ve yağışlarını artırarak o bölgenin iklimine etki etmektedir.

Article Categories:
Coğrafya · Haber · Turizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir