Oca 4, 2019
327 Views
0 0

Uçkun Nedir? Faydaları Nelerdir?

Written by

Halk dilinde uçkun olarak adlandırılan bitkinin bilimsel adı Reun Ribes’tir. Yapılan araştırmalar bu bitkinin birçok hastalığa iyi geldiğini de kanıtlamıştır. İçeriğinde C, A, B1, B2, E ve K vitaminleri bulunur. Doğada kendi kendine yetişebilir.

Ülkemizde genel olarak Erzurum ve civarında 1000-4000 metre civarlarında yetiştiriciliği yapılır. Boyu 40 cm ile 150 cm arasında değişir. Mayıs ve haziran ayları arasında bitkinin toplanması yapılır. Sert bir yapısı vardır ve meyve gibi çiğ olarak tüketilebilir. Üzerinde sarı veya beyaz renklere çalan çiçekler olabilir.

Bitki Hangi Durumlarda Kullanılır?

Polifenol içermesi bu bitkiyi daha da önemli kılar. Bu madde sayesinde bazı kanser türleri ile savaşmakta oldukça başarılıdır. Uçkun pek bilinmese de sağlığa birçok yönden fayda sağlar. Bu bitkinin faydalı olduğu rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kanser hücreleri ile savaşarak oluşumlarını önüne geçer
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklar ile savaşır
  • Grip gibi mevsim hastalıklarının iyileştirilmesinde işe yarar
  • Sindirimi kolaylaştırır
  • Kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur
  • Mide bulantısını yok eder
  • Şeker ve tansiyon hastalıklarına iyi gelir
  • Stres, yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların önüne geçer
  • Cilt üzerindeki lekeleri giderir

Uçkun Nerelerde Yetişir?

Bitki daha çok Malatya, Erzurum, Sivas, Mardin, Muş, Hakkari, Van, Tunceli, Bitlis, Bingöl gibi bölgelerde yetişir. Burada yaşayan halk tarafından bilinen bir bitkidir. Faydaları ortaya çıktıkça yetiştiği bölgenin de dışına çıkmıştır. Bitkinin faydaları saymakla bitmez bu nedenle gelecek yıllarda daha da popüler olması beklenmektedir.

Uçkun Nasıl Tüketilir?

Uçkun bitkisi genel olarak çiğ şekliyle tüketilebilir. Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Bitkinin kökleri ve gövdesi yenilebilir. Bunun dışında salatalara da konularak yenilmesi mümkündür. Bazı yörelerde yemeğinin de yapıldığı bilinir.

Bitkinin çiğ tüketilen hali mide sorunlarının iyileştirilmesinde kullanılır. Bitkiyi yemekte zorlananlar ise kaynatarak çay şekline getirebilirler. Bitkinin kaynatılmasının ardından elde edilen çay da aynı etkileri gösterecektir.

Ancak bu bitkiyi hamile olan ve emziren kadınların tüketmesi önerilmez. Yaprakları zehirli olduğu için kesinlikle yenilmez. Lekeler için uçkun kullanımı kabukların iç kısımlarının lekeli bölgeye sürülmesi ile olur. Bir süre sonra lekeler kendiliğinden kaybolacaktır.

Article Categories:
Bitki · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir