Oca 3, 2019
62 Views
0 0

Türkiye’nin Matematiksel Konumlandırması Nasıldır?

Written by

Türkiye Asya ve Avrupa Kıtalarının birleştiği yerde bulunur. Bu durum Avrupa Ülkeleri ile Orta Doğu Ülkeler arasında köprü görevi görmesine neden olur.

 Türkiye’nin Matematiksel Olarak Konumlandırılması

Türkiye bulunduğu paralelleri ve meridyenleri sonucunda bazı saat farklılıkları yaşayabilir.  Ülkenin en doğusu ve batısı arasında olan 19 meridyen mesafesine dayalı olarak,  her meridyen arası 4 dakika olmasından ötürü,  76 dakikalık saat farkı oluşan bir konumdadır.

36 ve 42 derece kuzey paralelleri,    26 ve 45 derece doğu meridyenleri arasında bulunan,  Kuzey Yarımkürede yer alan bir ülkedir.

 Türkiye’ye Sınırı Olan Komşu Ülkeler

Türkiye’ye sınırı olan komşu ülkeler:    Balkan Ülkeleri, Kafkas Ülkeleri ve İran Irak gibi Ortadoğu Ülkeleridir. Balkan Ülkeleri içerisinde,  kuzeybatısında Bulgaristan ve Yunanistan bulunur. Kafkas Ülkeleri içerisinde,  Gürcistan, Azerbaycan ve   Ermenistan yer alır. Doğusunda İran ve Irak,    güneyinde ise Suriye yer almaktadır.   Türkiye’nin komşu olduğu ülkeler arasında en uzun sınır uzunluğu olan ülke Suriye’dir.

 Türkiye Sınırlarının Özellikleri Ve Konum İtibari İle Dünyadaki Jeopolitik Önemi

Türkiye komşu ülkeler ile sınır uzunluğu fazla olan belli başlı ülkeler arasındadır. Trakya Bölümü olarak adlandırılan kısım,  Avrupa Kıtası’nda yer alırken, topraklarının geniş yüzölçümünü oluşturan Anadolu ise,  Asya Kıtası’nda yer almaktadır.

İran ve Irak sınırları,  doğal yollar ile oluşmuş komşu ülke sınırları olup,  diğer ülke sınırları ise sonradan müdahale ile oluşturulmuş sınırlardır.

Türkiye’nin en uç noktaları olarak nitelendirilebilecek olan noktalar:

Kuzeyde Sinop – İnceburun, Hatay’a bağlı Yayladağı mevkii, batıda Çanakkale Avlaka Burnu,   doğuda ise Iğdır olarak sıralamak mümkündür.

Türkiye’nin Jeopolitik Önemi

Bulunduğu konum itibari ile Müslüman ve Hıristiyan ülkeleri arasında köprü konumundadır.

Doğu ve Batı kültürlerinin sentezlendiği bir bölgededir.

Sanayi ağırlıklı ekonomiye sahip ülkeler ile tarım kültürü yaygın ülkeler arasında geçiş konumundadır.

Baharat ve İpekyolları gibi,  eskiden çok önemli ticaret merkezlerinin geçiş noktasında bulunması,  bu nedenle ticaret ve kültürel tarihine zenginlik katmıştır.

Akdeniz İklimi,  yer yer karasal iklim,    Karadeniz İklimi görülmesinden ötürü dört mevsimi yaşayan ve ayrıldığı yedi bölge içerisinde,  iklim ve toprak çeşitliliğine bağlı olarak ürün zenginliği olan bir ülkedir.

Yeraltı kaynakları zengindir.   Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasından ötürü,   zengin  deniz ürünleri çeşitliliği bulunmaktadır.   Yükselti batı bölgelerden doğuya gidildikçe artış  gösterir.

Article Categories:
Coğrafya · Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir