Oca 2, 2019
1662 Views
0 0

Türkiye’nin Bitki Örtüsü Nedir?

Written by

Bitki örtüsü bakımından Türkiye zengin bir ülkedir. Bitki örtülerinin çeşitli olması yer şekilleri, iklim, toprak yapısı ve insanlar büyük etkendir. Türkiye ılıman kuşakta yer aldığı için en kısa mesafede bile bitki örtüsü değişir. Bu nedenle Avrupa’da bulunan tüm bitki örtüsünün sayısına yakındır. Türkiye’de 10.000 civarında bitki örtüsüne rastlanmıştır. Ülkemizde relikt adı verilen jeolojik bitki türleri bulunurken, yalnızca belli bir bölgede yetişen endemik bitki türlerine de sahiptir.

Türkiye’de Bulunan Başlıca Bitki Türleri

  • Maki
  • Orman
  • Bozkır
  • Dağ çayırları
  • Psödomaki
  • Grig

Ormanlar

Ülkemizde %20 alanı kaplayan ormanların yarısı Akdeniz ve Karadeniz’de bulunur. Kastamonu, Antalya, Muğla, Mersin en çok orman alanı bulunan bölgelerdir.  Türkiye’de tohumdan yetişen koru orman ve geniş yapraklı dip kökleriyle dikilen bataklık ormanları bulunur. Ülkemizde geniş yapraklı olarak gürgen, ıhlamur, kayın, kavak, meşe, kızılağaç, kestane ve çınar bulunur. Diken yapraklı olarak karaçam, kızılçam, sarıçam, ardıç, köknar, sedir, ladin ve fıstık çamıdır. Kuzey Anadolu bölgesi çok yağış aldığı için kıyı bölgeden başlayıp 2000 metreye kadar çıkar. Yükseltiye göre değişen ağaç türleri en aşağıda yuvarlak yapraklılar ortada karma orman en yüksekte ise iğne yapraklı ağaçlar bulunur.

Maki (çalılar)

Akdeniz bölgesinin iklimi olan maki ormanları tahrip edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Yıl boyunca yeşil kalan çalılar ve ormanlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Yaprakları küçük, tüylü veya cilalı, dikenli bitkilerdir. Ege Marmara ve Akdeniz bölgesinde yetişen zakkum, kocayemiş, defne sandal, mersin, funda, keçiboynuzu, pınar meşesi, melengiç, erguvan, katran ağacı maki türlerinden birisidir.

Garipler ve psödomakiler ormanların yok edilmesiyle çıkmışlardır. Diz boyunu geçmeyen garigler lavanta, yasemin, kekik, adaçayı, funda, laden katran ardı ı bunlardan bazılarıdır. Psödomakiler ise Karadeniz kıyılarında bulunan ve kışın yaprak döken geyikdikeni, kızılcık, böğürtlen, yabani erik ve elma, üvezdir.

Bozkırlar

Ülkemizin iç batı Anadolu, iç Anadolu, güneydoğu Anadolu, ergene havzası ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Bozkurtlar ilkbaharda yeşerirken yaz mevsiminde kururlar ve kuraklığa dayanıklıdırlar. Yavşan otu, geven, gelincik, yumak otu, peygamber çiçeği, deve dikeni, üzerlik otu sütleğen ve keklik bunlardan bazılarıdır.

Çayırlar

Çayırlar ülkemizde yaz yağışları alan ve yükseltinin oluğu yerlerde görülür. Dağlık alanların zirvesindeki karların ermesiyle yeşerir ve yaz boyunca yeşil kalır. Toroslar, Kuzey Anadolu Dağları, Güneydoğu Toroslar ile Ardahan, Erzurum, Kars platolarında yetişir. Boyları ise kimi yerlerde bir metreyi geçmektedir.

Article Categories:
Coğrafya · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir