Tem 10, 2019
34 Views
0 0

Türk Edebiyatının En Ünlü Şairleri ve Şiirleri

Written by

Türk edebiyatı denilince aklımıza genelde ilk olarak şiir gelmektedir. Duyguların dışavurumunu en güzel yansıtan yazı türlerinden biri olan şiir, ülkemizde her ne kadar çok ilgi gösterilmese de geçmişteki şairlerimiz ile oldukça başarılı olduğumuz bir alandır. Türk edebiyatı şiiri denince aklınıza gelmesi gereken şairleri ve şiirlerini sıraladığımız bu yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

Türk Edebiyatının En Ünlü Şairleri

Nazım Hikmet

15 Ocak 1902 tarihinde dünyaya gelen Türk edebiyatı denince akla ilk gelen yazarlarımızdan biri olan Nazım Hikmet, hayatı öyle 3-5 satıra sığacak bir yazar değildir. Hayatını davadan davaya, sürgünden sürgüne giderek geçiren  ve tüm bu çetin koşullar altında bile düşüncelerinden vazgeçmeyen yazardır. Annesi Fransızca bilen, piyano çalan oldukça kültürlü bir kadındı, bu sebeple donanımlı bir aileden geldiğini söyleyebileceğimiz Nazım Hikmet, şiirlerinde genellikle vatan sevgisini, özlemini dile getirir.

Şiir dışında düzyazı yazarlığında da kendisini gördüğümüz büyük üstad Nazım Hikmet, aşk şiirleriyle de ünlüdür. Memleketimden İnsan Manzaraları, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Sevdalı Bulut,Güneşi İçenlerin Türküsü, İt Ürür Kervan Yürür gibi eserleri en önemli eserleri arasında gösterebiliriz.

Cemal Süreya

Türk edebiyatının mihenk taşı yazarlarından biri olan Cemal Süreya, oldukça zor bir hayat yaşamış yazarlarımızdan biridir. Daha henüz çocukken dersim süngüsüne denk gelen Cemal Süreya, babasından habersiz paralı yatılı okul sınavını kazanınca Haydarpaşa Lisesi’ne gider ve devamında yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesinde yapar. O zamanları da çocukluğundan farksız olarak oldukça zor geçiren Cemal Süreya, Ankara’da okurken de kürtlüğünün zorluğunu çeker.

İkinci yeni akımını benimseyen Cemal Süreya’nın en önemli eserleri arasında; Uzaktan Seviyorum Seni, Göçebe, Sevda Sözleri,Sıcak Nal gibi eserleri sayabiliriz.

Atilla İlhan

Sadece şairlikle uğraşmayan, bunun yanında eleştirmen, deneme ve roman yazarı gibi ünvanları kendisinde bulunduran Atilla İlhan, lise yıllarındaykan Nazım Hikmet’in şiirlerini yanında bulundurduğu için 2 ay hapis yiyen bir yazarımızdır. En önemli eserlerini saymayıp sadece Türk edebiyatının en önemli aşk şiirlerinden biri olan Ben Sana Mecburum şiirini söylersek yeterli olur diye tahmin ediyoruz. Bu büyük üstad 2005 yılında hayat veda etmiştir.

Article Categories:
Sanat · Şiir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir