Oca 8, 2019
52 Views
1 0

Turgut Uyar Kimdir?

Written by

Şair Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Kalabalık bir ailede dünyaya gelen Uyar, altı kardeşin beşincisi olarak dünyaya gelmiştir.  Babasının subay olması sebebiyle, onu çok az görmesi, çocukluğuna dair derin izler bırakmıştır.  Hassas ve naif bir kişiliğe sahip olmasına neden olmuştur.

Turgut Uyar’ın Eğitim ve İş Hayatı

Turgut Uyar, ilkokul sonrası, ortaokulu ailevi sebeplerden ötürü, Konya’da okumuştur. Ardından Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve Askeri Memurlar Okulu’nu bitirir. Bu mezuniyetinin ardından, askeri memur olarak Anadolu’nun türlü ilçelerinde görev yapar.

Posof, Terme İlçelerinde görev yapan Uyar, Ankara’da görev yaparken istifa eder. Ardından Seka’da çalışmaya başlar ve bu kurumdan emekli olur.  Şair aynı zamanda öykü yazarı Tomris Uyar’ın da eşidir. Siroz hastalığı ile mücadele eden Turgut Uyar, 1985 yılında hayata veda eder.

Turgut Uyar’ın Şiirlerinde Öne Çıkan Özellikler

  • Şiirlerinde Divan Edebiyatının önemli etkileri görülür.
  • Yeni hareketinin içinde olan şairlerdendir.
  • Divan edebiyatı kadar,  batı edebiyatının etkileri de şiirlerinde görülür.
  • Toplumsal konularda duyarlılık,  şiirlerinde öne çıkar.
  • Şiirlerinde Orhan Veli ve Garip akımının etkileri öne çıkmaktadır.

Turgut Uyar’ın Öne Çıkan Eserleri

Türkiye’m, Arz-ı Hal, Her Pazartesi, Toplandılar, Kayayı Delen İncir, Tütünler Islak, Divan, Dünyanın En Güzel Arabistan’ı,  Dün Yok mu? En önemli eserleri arasındadır.

Turgut Uyar’ın ayrıca Bir Şiirden isimli inceleme kitabı da yer almaktadır.

Turgut Uyar’ın Aldığı Edebiyat Ödülleri

Yeditepe Şiir Armağanı, Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü, Behçet Necatigil Şiir ödülü, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü. Turgut Uyar, çocukluğunu müzik ile iç içe geçirmiştir. Yahya Kemal Beyatlı, Nazım Hikmet ve Tevfik Fikret’in eserlerinden etkilenmiştir. Klasik Türk Müziği etkisi ile Divan Edebiyatı ile yakınlaşmış olup, şiirlerinde hem yeninin hem de eskinin izlerini görmek mümkündür.

Duyarlı kişiliği, şiirlerinde yer yer toplumsal konulara da değinmesine neden olmuştur.  Şiire başladığı ilk dönemlerde kafiyeye dikkat eden şair, daha sonradan Garip Akımının etkisi altında kalmıştır. Açık ve anlaşılır bir anlatım, şiirlerinde öne çıkar. Şiirde işçilik kavramı Turgut Uyar’la öne çıkmıştır.

Article Categories:
Haber · İnceleme · Kimdir · Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir