Oca 5, 2019
40 Views
0 0

Tork Nedir? Tork mu önemli Beygir mi?

Written by

Kullanmış olduğumuz otomobillerin birçok parçasının çeşitli yararları ve özellikleri mevcuttur. Bu özelliklere baktığımızda tork mekanizmasının aracın tekerleklerine doğru hareket edebilme kabiliyeti verdiğini görmekteyiz. Motordan başlayarak tekerleklere doğru hareket kabiliyetini sağlayan tork, günümüz araçlarının olmazsa olmaz parça ve mekanizmalarından biridir.

Tork Nedir Ve Beygir Gücünden Farkı Nedir?

Tork, motordan başlayarak tekerleklere hareket sağlayan bir sistemdir. Beygir gücü ise otomobilin hız gücünü gösteren bir terimdir. Günlük kullanımda beygir gücü terimi ile karıştırılabilen Tork ’un ne olduğunu anlamak için öncelikle beygir gücüne bakmak ve anlamak gerekiyor.

  • Tork, motordan aldığı gücü ve enerjiyi tekerleklere vererek hareket kabiliyetini sağlamaktır.
  • Beygir gücü ise 1 sn de 75 kg’lik ağırlığın 1 metrelik yüksekliğe çıkarabilecek güç hesaplaması ile belirtilmektedir.

Tork Her Araba Da Aynı Mıdır?

Dizel ve benzinli motorlu arabalarda tork gücü farkı mevcut olup, araç sahiplerinin bilmediği ancak önemli farklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni ise dizel motorlu araçlarda piston kolu uzun olarak tasarlanırken benzinli motorlu arabalarda piston kolları daha kısa olarak dizayn edilmektedir. Uzun kolların kuvveti daha fazla olması nedeni ile buradan çıkarılacak net sonuç ise tork gücü dizel araçların benzenli arabalara göre daha çok olduğudur.

Tork Ve Beygir Gücü Arabayı Nasıl Etkiler?

Dezavantajı da olup, bunu da şu şekilde belirtmek gerekir. Benzinli motorlu araçların hızlarına baktığımızda ise dizel motorlu araçlara göre daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Dizel motorlu araçlar güçlü motora sahiptir fakat hız konusunda benzinli araçlar daha hızlı sürüş deneyimi sunar.

Tüm araçlarda tork bulunmakta olup, sizde seçim yaparken bu özelliklere bakarak araç seçimini araçtan beklentinize göre gerçekleştirebilirsiniz.

Tork mekanizmasının aracın tekerleklerine doğru hareket edebilme kabiliyeti verdiğini görmekteyiz. Günümüzde tasarlanarak üretilen araçların markası ve modeli ne olursa olsun tüm araçlarda tork yer almaktadır. Sürücüler seçim yaparken araçtan beklentisini belirlemesi ve daha sonra bu beklentiyi karşılayacak aracı seçmesi gerekiyor. Günümüz araçlarının her birinde tork bulunmakta olup, sizde seçimlerinizi buna göre gerçekleştirebilirsiniz.

Article Categories:
Nedir · Otomobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir