Oca 9, 2019
56 Views
0 0

Tevizyonun Zararları Nelerdir?

Written by

Uzun yıllardan bu yana en çok kullanılan haberleşme ve teknoloji kitle araçları içerisinde yer alan televizyon, kimi zaman çok keyifli olsa da zararlarından bahsetmek de mümkündür. Boş zamanlarınızı değerlendirmek, bilgi sahibi olmak, farklı kültürleri ve dünyayı tanımak, eğlenmek ve stres atmak için televizyon son derece uygun bir araç olarak görülebilir. Ancak, televizyon izlemek abartı bir hâl aldığı takdirde, zararları da meydana çıkmaya başlar.

Televizyonu gereğinden fazla izlemeye başladığınızda ve bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, televizyondan yayılan ışıklar zamanla gözlerinizi bozmaya başlar. Göz yapısına yayılan ışıklar zamanla pigmentlerde bozulmaya yol açar ve görme yetisinde kayıplar meydana gelebilir.

Televizyonun Zararları Hafife Alınmamalıdır

Televizyon, çok sık ve fazla izlendiği zaman insanların bağışıklık sistemine de zarar vermeye başlar. Televizyon, gerektiği zaman yeterli miktarda izlenmesi gereken bir araçtır. Fazla izlenmeye başlandığı zaman, hormonsal dengesizlikler de oluşmaya başlayabilir.

Özellikle de küçük yaş gruplarının günde en fazla 1 saat televizyon izlemesine izin verilmelidir. Aksi takdirde, çocukların gözlerinde bozulmalar, hormonlarında bozulmalar ve psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Televizyonun Zararları Zamanla Şiddetlenebilir

  • Televizyonun zararları, zamanla çok daha ağır bir hâl almaya başlar. Hormon bozukluklarıyla gelen ve devamında psikolojik sorunlara yol açan televizyon, zamanla toplumsal yapıda da bozulmalar meydana getirebilir.
  • Çocuklarda şiddete eğilimi arttırabilir.
  • Uygunsuz haber ve programlar çocukların ve yetişkinlerin bilinçsiz yetişmesine sebep olabilir.
  • Çok izlendiği takdirde, uykusuzluk ve uykuya dalamama gibi sorunları beraberinde getirebilir.
  • İnsanları gerçekten kopararak hayal dünyasında yaşamaya itebilir.
  • Şiddet içerikli programlar sonucunda toplumdaki şiddet ve cinsellik olaylarında artış yaşanabilir.
  • Çocukların karakter ve kişilik oluşumlarında negatif yönler meydana gelebilir.

Televizyon Belirli Saatler İçerisinde İzlenmelidir

Televizyon, günde belirli saatler içerisinde belirli bir süre hedef koyularak izlenmelidir. Televizyonun zararları yalnızca küçük yaş grupları için değil, yetişkinler için de geçerlidir. İnsanlar, çok fazla televizyon izleyerek kendi kültürlerinden kopabilir ve psikolojik açıdan rahatsız bireyler haline gelebilirler. Zekâ gelişimlerinde olumsuz sonuçlar meydana gelebilir ve televizyon toplumu esir alabilir. Bu nedenle televizyon bilinçli bir şekilde izlenmelidir.

Article Categories:
İnceleme · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir