Oca 3, 2019
54 Views
0 0

Tekerleğin İcadı Nasıl Olmuştur?

Written by

Tekerlek arabaların yürümesi için gerekli bir malzemedir. Tekerleğin olmaması demek pek çok arabanın işlevini yerin getirememesi demektir. Uzun yıllar önce icadı olan tekerleklerin oluşumu şu şekildedir; Tekerleğin icadı milattan önce 3000 – 2500 yıllarına dayanır. Bu dönemlerde hangi ihtiyaçtan kaynaklı olarak tekerleğin bulunmasına neden olan etken tam olarak bilinmese de şimdilerde olduğu gibi o zamanlarda da sürekli olarak bir şeyler taşındığından dolayı hayatı daha fazla kolaylaştırmak istenmesi bu fikrin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Yontma taş devri çağında çoğu insan hayvanları avlayarak, kaya parçaları bulup bulunduğu yere götürüp bu kaya parçalarını değerlendirerek yaşamını idam ettirmektedirler. Topladıkları eşyaları bir yerden bir yere taşıma ihtiyacı oluşmuştur. Bu soruna çare bulmak oldukça uzun dönemleri alsa da kesilmiş bir ağacın yuvarlanmasını fark eden insanlar taşınmanın daha kolay olduğunu anlamışlardır. Böylelikle uzun bir süre taşıyacak eşyalarını iki ağaç kütüğünün üzerine koyarak taşımışlardır. Tekerleğin ilk olarak işlevi bu şekilde olmuştur.

Tekerleği Kim İcat Etmiştir?

Herkesin hayatını kolaylaştıran bu önemli icat Sümerliler tarafından Mezopotamya’da icat edilmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında tekerlekler bulunup, at arabaları ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde avladıkları hayvanları ve yiyeceklerin kolaylıkla taşınmasını sağlayarak insanlara daha fazla kolaylık sağlanmıştır.

Tekerleğin Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Tekerleğin bu denli insanlara fayda sağlaması ve hayatı kolaylaştırması tekerleğin daha fazla geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Eski dönemlerde iki tekerlekli arabalar daha fazla ön plandaydı. Sümerliler tarafından at arabası gibi iki tekerlekli olan araçlar yükleri taşımada kullanılmıştır. Ancak mekanik konusunda gelişim göstermeyen Sümerliler manevra yapamadıklarından dolayı hep iki tekerlekli olan araçları kullanmışlardır. 2 tekerlekli olan araçlar bir aks üzerine kurularak at gibi hayvanların çekilerek kullanılması sağlanmıştır. Tekerleğin gelişimleri tahtadan yapılan tekerleklerin mevsim şartlarından ve bulunulan yerde arazi yapılarından dolayı tekerlekler belirli bir süreden sonra kırılarak olumsuz şartları beraberinde getirmiştir. Tekerleğin en önemli gelişimi bu olumsuz şartlardan dolayı olmuştur. Tahtadan yapılan arabalar yerini plastik içerikli malzemelere bırakmıştır. Kauçuk bir yapıdan üretilen tekerleklerin gelişimi başlamış oldu.

Article Categories:
Bilim · Otomobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir