Oca 26, 2019
84 Views
0 0

Sürdürülebilirlik Nedir?

Written by

Her türlü üretimin devamı şeklinde tanımlayabiliriz. Söz konusu maddenin üretim özelliği bozulmadan, farklı işlevlere sahip olmasıdır. Özellikle günümüzde, ekolojik sistem içerisinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

Sürdürülebilirlik Kavramının Önemi

Sürdürülebilirlik terimi, çevre kaynaklarının azalması ile öne çıkan kavramlar arasındadır. İlk olarak, Dünya Kalkınma Komisyonunun hazırlamış olduğu rapor içerinde yer almıştır. Teknolojik ilerlemeler, hayatı kolaylaştırmaktadır. Olumlu yönde etkilerinin yanı sıra, doğaya karşı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Endüstriyel atıklar, ozon tabakasının delinmesi gibi pek çok faktör, doğal kaynakları tahrip etmektedir. Ayrıca, enerji kaynaklarının azalmasına ve bozulmasına yol açmaktadır.

Tabiata dost ürünlerin kullanılması, içinde yaşadığımız doğayı da koruyacaktır. Bir maddenin işlevi bittikten sonra, atıklarından başka bir maddeye dönüştürülmesi gerekli görülmüştür. Bu durum, kaynakların israf edilmemesi açısından önem taşır. Çevreye dost ürünler kullanılması, su ve havanın kirletilmemesi hususunda öne çıkar. Kişisel olarak ta bu konuda katkı sağlanabilir. Atıkların geri dönüşüm kutularına atılması gibi.

Teknolojik İlerlemeler ve Sürdürülebilirlik Kavramı İlişkisi

Bir ürünün kullanım atığı, diğer maddenin, başka bir boyutta oluşumuna zemin hazırlamalıdır. Günümüzde bazı kentlerin, seraların ısıtılması bu şekilde olmaktadır. Üretimde, sınırlı olan doğal kaynakların kullanımı yerine, sınırsız olan kaynak kullanımına yönelmek.

  • Buna verilebilecek en güzel örnekler şu şekildedir:
  • Isınmada petrol ve doğalgaz kullanımı yerine, güneş enerjisinden yararlanmak
  • Elektrik üretiminde, barajlarda enerji kullanımında rüzgar enerjisinden yararlanmak
  • Jeotermal enerji kaynakları olan bölgelerde, ısınma maksatlı kullanımı
  • Yaşanılan alanları, tabiata uyumlu hale getirmeye çalışmak

Kaynakların bilinçsiz kullanımı sonucu, yeryüzünde kıtlık oluşabilecektir. Bu durum, kaynak kullanımındaki adaletsizliğe yol açacaktır.  Tüketilen doğal kaynakların, geleceğe miras bırakılması da unutulmaması gereken konulardandır. Çevreyi kirletmeden, teknolojik alanda kalkınma sağlanabilir. Bunun yolu da sürdürülebilir üretimden geçmektedir.

 

Article Categories:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir