Tem 9, 2019
25 Views
0 0

Stadyumda Çimler Neden Mor Işıkta Aydınlatılır

Written by

Çağımızın özellikle erkeklerinin en büyük zevklerinden biri olan futbolda, maçların yapıldığı stadyumdaki çimler sahadaki rekabetten dolayı epey zarar görmektedir. Maçtaki koşular ve top çalma gibi rekabetler sonucu kökünden kopan çimlerin sıradaki maça iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Çimlerin tekrar uzayıp çıkması için mor ışık ile aydınlatma yapılır. Olayın temeli budur. Bunun sebebini merak ediyorsanız yazımızın ilerleyen satırlarında bunun cevabını bulabilirsiniz.

Çimler Neden Mor Işık ile Aydınlatılır ?

Girişte de bahsettiğimiz üzre bunun temel sebebi çimlerin sıradaki maça hazırlanması. Mor ışığın hatta ışıklandırma gereğinin altında yatan sebep ise çimlerin tekrar büyümesi ve sıradaki maça hazırlanması. İşte bu sebeple maçtan sonra geceleri stadyumdaki çimler mor ışık ile aydınlatılır ve çimler uzar, uzayan çimler tazelenir ve stadyum sıradaki maça hemen hemen hazır hale gelir.

Bir tohumun çimlenmesi için oksijen, ışık gibi faktörler gereklidir. Bu nedenle stadyumdaki çimler aydınlatılır. Neden mor ışık diye soracak olursanız mor ışıkta çimlenme olayı daha hızlı olduğu için olabilir. Zaten bitkilerde ışık gerektiren reaksiyonlarda genellikle mor ışığı ön planda görürüz. Hatırlarsanız size önceki makalemizde fotosentezi anlatmıştık ve bunun canlılar için öneminden, temel işleyiş prensibinden ve fotosentez hızını etkileyen temel faktörlerden bahsetmiştik. Bunların arasında ışık da vardı, ışık fotosentez hızını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Işığın temeline inecek olursak da ışık renklerine göre fotosentez hızının değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Fotosentezin en hızlı gerçekleştiği ışık mor ışıktır, çimlenmede de bu durum söz konusu olabilir. Aslında bu olayı direkt olarak çimlenme olarak nitelendiremeyiz çünkü çimlenmeyi yapan tohumlardır, burada asıl olay çimlerin uzamasıdır ve bunun için ışık etkili olmaktadır. İfadede yanlışlık olduğunu düşünecekler için bunu da eklemek istedik.

Bundan sonra bu konuyla ilgili kafanızda soru işaretinin kalmadığını umut ediyor ve bilimin bir kez daha nelere kadir olduğuna şahit oluyoruz.

Article Categories:
Bilim · Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir