Tem 9, 2019
47 Views
0 0

Size Zarar Veren Besinler

Written by

Hayatımıza devam edebilmemiz için gerekli temel maddeleri almak için tükettiğimiz besinler, kimi zaman amacının dışına çıkarak sağlığımıza katkıdan çok zarar verebiliyor. Bu yiyeceklerden hamburger tarzı fastfood olanlarını çoğumuz biliyoruz ancak bir de çok bilinmeyenler mevcut. Bugün o yiyeceklere de değinerek sizlere bilgilendireceğiz.

Size Zarar Veren Besinler

Girişte de bahsettiğimiz gibi hamburger gibi çok bilinen örneklerin dışına çıkarak biraz fark yaratmak istiyoruz. Sizi çok bekletmeden listemize geçelim.

Örneğin yiyeceklerimizi pişirmek için kullandığımız beyaz un, aşırı klor dioksit içeriğinden dolayı bize zarar veriyor. Daha sağlıklı olan alternatiflerini kullanabiliriz.

Bilinen bir örnek ama sebebiyle birlikte verelim; cips de monosodyum glutamat içeriğinden dolayı bize zarar vermektedir.

İçeceklerimizi tatlandırmak için kullandığımız tatlandırıcılar da sukraloz içeriğinden dolayı zararlıdır. Kullanmamaya alışmaya özen gösterin.

Tatlandırıcı gibi düşünebileceğimiz kahve kreması da titanyum dioksit içeriği ve bunun yanında trans yağ, şeker içeriği ile sizin en büyük düşmanlarınızdan.

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan sosisler ve sosisli sandviçler gıda boyası ve yüksek tuzdan dolayı zararlıdır.

Trans yağ, soya yağı, gıda boyası ve potasyum sorbat içeriği ile birçok yiyeceği kızartmakta ve pişirmekte kullandığımız margarinler de pek masum değildir.

Koruyucu madde olarak potasyum benzoat ve yüksek tuz içeriğinden dolayı hazır turşular da zararlıdır. Şimdi annelerimizin neden evde turşu yaptığını ve sabırla beklediğini şimdi daha iyi anlıyoruzdur.

Aşırı tüketimde hindi de arsenik içeriğinden dolayı zarar verecektir. Aşırıya kaçmamaya özen gösterin, bunların dışında elbette ki hindi besleyici bir besin kaynağıdır.

İşlenmiş somon, poliklorlu bifenil (PCB) içerdiğinden dolayı zararlıdır, işlenmişi yerine kendisini tüketmenizi, balıkçılara uğrayarak mevsiminde ve tazesini almanızı tavsiye ederiz.

Soya yağı, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağların birçoğunu içerdiğinden dolayı tadıyla damaklarda tat bırakan Muffin de ne yazıkki zararlıdır.

Normal şartlarda kurutulmuşu oldukça faydalı olan meyvelerin, sağlıksız şartlarda kurutulmuş olanları yüksek derecede Sülfit içerdiğinden dolayı oldukça zararlıdır.

Endüstriyel şartlarda üretilen dondurma da titanyum dioksit, yapay renklendirici ve soya yağı içerdiğinden dolayı zararlıdır. Evde yapabiliyorsanız evde yapmanızı tavsiye ederiz.

Article Categories:
Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir