Oca 26, 2019
169 Views
0 0

Ses Nedir? Ses Hızı Kaç Km’dir?

Written by

Ses dalgaları, kulak tarafından seçilme özelliğine sahip ve beyinde algılanabilen basınçlardır. Kulağa gelen sesin, ne anlam ifade ettiği, beyindeki ilgili merkezde çözülmektedir. Kısaca, maddenin moleküler yapısında, oluşabilecek titreşimler sesleri oluşturmaktadır.

Ses Hızı Ve Ses Frekansı Ne Demektir?

Ses hızı ile ses frekansı aynı anlama gelmemektedir. İki kavram da genelde aynı gibi düşünülse bile, aslında birbirinden farklı iki ayrı ifadedir.

Ses frekansı denildiği zaman, sesin bir saniyede oluşturduğu titreşim hızı akla gelir.

Ses hızı denildiği zaman ise, ses frekansından farklı olarak, ses dalgalarıyla alakalı bir durum söz konusudur. Ses dalgalarının yayılım hızıdır. Sesin, belli bir sürede aldığı yol da denilebilir. Dalga boyutu ne kadar yüksek olursa, yayıldığı alan da o kadar uzak mesafelere yayılacaktır. Ses dalgalarının havadaki yayılım hızı, bir saniyede 343 metre kadardır.

Ses Hızı Her Ortamda Aynı Hızda Mı İlerler?

Ses dalgaları, her ortamda aynı hızda ilerlemez. Sıvı ve gaz ortamlarda ilerlemesi farklı hızlarda olmaktadır. Sıvı olan ortamlarda ilerleme hızı, saniyede yaklaşık 8000 metre civarındadır. Sesin yayılma hızının, suda daha hızlı olduğu çok açıktır. Sesin frekansına hertz adı verilmektedir. İnsanlar, belli bir frekansın altındaki sesleri duyamamaktadır. Sesin duyulması için alt sınır, 20 hertz kadardır. İnsan kulağı, çok alçak sesleri duyamadığı gibi çok yüksek sesleri de duyamaz. Bunda da üst sınır, 20.000 hertzdir.

Sesin oluşması için sıvı ya da gaz moleküllerden oluşan bir ortama gereklidir. Her türlü cisim, bir ses kaynağı olabilmektedir. Bunun için tek şart, ses çıkarma kabiliyetine sahip olmalarıdır. Çok yüksek sesler, ultrasonik ses grubuna girmektedir. Bunlar, kulağın duyamayacağı kadar yüksek seslerdir. Kulağın duyamayacağı kadar hafif olan seslere de infrasound sesler denilmektedir.

 

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir