Tem 9, 2019
33 Views
0 0

Screaming Frog Yazılımı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Written by

İnternet sitesi olanların ve haliyle arama motoru optimizasyonu ile uğraşanların muhakkak bildiği bir yazılım olan Screaming Frog, bir internet sitesinin teknik kısmını enine boyuna inceleyebileceğiniz kaliteli yazılımlardan biridir. Bu araç tam olarak ne işe yarar ve nedir ne değildir merak ediyorsanız, bunu makalemizin ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Screaming Frog Yazılımı Nedir ?

Arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorlarında yapılan sorgularda en üst sıralarda yer almak için site sahibi tarafından yapılan optimizasyonlardır. Yaklaşık 200 kriterden oluşan bu kapsamlı optimizasyonlar site içi seo dediğimiz sitenin teknik kısmını da içeren optimizasyonlardan oluşur. Site içi seo optimizasyonunu gerçekleştirmek için sitenizin teknik kısmına inmeniz ve hataları incelemeniz gerekir. Bunun için yazılım desteği almanız işinizi kolaylaştıracaktır, Screaming Frog da bu yazılımlardan biridir.

Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan Screaming Frog yazılımı ile sitenizi sorgulattığınızda sitenizin teknik kısmının arama motorları ile uyumlu olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Diğer temel yazılımlar gibi sadece uyumlu olup olmadığını göstermeyen bu yazılım, hata olan sayfaların neden hatalı olduğunu tek tek göstermektedir. Örneğin bir sayfada başlıklar ideal uzunluktan daha kısa ise, sitenizdeki bu hataya sahip sayfaları tek tek görebilirsiniz.

Neleri inceleyebileceğinize temel olarak göz atacak olursak; Meta açıklaması olmayan sayfaları, meta açıklaması kısa olan sayfaları,başlığı kısa olan sayfaları, ideal süreden daha uzun sürede açılan sayfaları yani yavaş sayfaları, 404 gibi hata kodlarına sahip sayfalarınızı, H1 etiketi ve türevleri olmayan sayfaları, alt etiketi olmayan resimleri, başlığı ideal uzunluktan uzun olan sayfaları, meta açıklaması ideal uzunluktan uzun olan sayfaları, protokol hatası olan sayfaları, hreflang etiketinde hata olan sayfaları vb. hatalara sahip olan birçok sayfayı ayrı ayrı alt başlıkta görebilirsiniz.

Piyasadaki en kaliteli seo yazılımlarından biri olan Screaming Frog, bu işle uğraşan kişilerin muhakkak edinmesi gereken sayılı yazılımdan biridir. Gerek kendi siteniz için, gerek varsa müşterileriniz için seo çalışması yaparken yol haritanızı çıkarmak için bu yazılım ile güzel bir başlangıç yapabilir, çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz bu tarz yazılımlar varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Article Categories:
Nedir · Yazılım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir