Tem 5, 2019
32 Views
0 0

S400 Füze Savunma Sistemi ve Türkiye

Written by

Almaz-Antey Silah şirketi tarafından üretilen Rus yapımı füze savunma sistemi S400, Rusyanın Soğuk Savaş Dönemi temellerini attığı bir füze sistemidir. Gündemi de takip ediyorsanız Türkiye de S400 füze savunma sistemini satın almak istemektedir. Eğer bu gerçekleşirse Türkiye, S400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Peki Türkiye’nin almakta ısrarla direttiği S400 füze savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir ? 

S400 Füze Savunma Sistemi

Almaz-Antey Silah şirketi tarafından üretilen füze savunma sisteminin temelleri 1993 yılında atılmaya başlanmıştır. Ancak soğuk savaş yılları olduğundan tamamlanması uzun bir zaman aldı ve tamamen yeni bir sistem ortaya çıkmadı, S300’ün devamı olarak geliştirildi. Şuanda da S400’e baktığınızda özelliklerinin yaklaşık %70’i S300 sistemine aittir.

4. nesil füze savunma sistemi olan S400’e şöyle bir göz attığımızda gerçekten ülkeleri tatmin eden özellikleri olduğunu görüyoruz. Buna makalenin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak değineceğiz ancak ufak bir ön bilgilendirme yapacak olursak 400 km menzili var ve 30 km yüksekliğe çıkabiliyor, aynı hedefe çift füze kitleme gibi özelliklere sahip. Bu özelliklerle aynı anda 80 hedefi yok edebiliyor.

Rusya ilk olarak S400’leri başkent Moskova’yı korumak için konuşlandırmıştı. Daha sonra dalgalanan dış politikadan dolayı bazı kritik bölgelere yerleştirdi. Bugün gündemde olan Suriye meselesinde de S400’leri görebiliriz. Çünkü Rusya, Suriye’deki üssüne de S400’leri konuşlandırmış durumda.

S400 Özellikleri Nelerdir ?

  • 400 km menzile sahip
  • 30 km yüksekliğe çıkabiliyor
  • Eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor
  • Aynı hedefe çift füze kitlenebiliyor
  • Sistemdeki bir füzenin ağırlığı 1.8 ton
  • Uzunluk olarak 8 metrelik bir uzunluğa ve 50 cm yarıçapa sahip
  • 145 kg’a kadar savaş başlığı taşıyabiliyor sistem
  • Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.
  • Sistem uçak, seyir füzesi, orta menzilli füzeler, İHA ve diğer havadan izleme sistemlerini vurabiliyor.

Türkiye ve S400

Türkiye ve Füze Savunma Sistemleri [GEÇMİŞİ]

Türkiye için hava savunma sistemi bir ihtiyaç ve ülkemiz yakın zamanda bunun için çeşitli girişimlerde bulundu. Kendine ait bir hava savunma sistemi kurmak istemesinin yanı sıra diğer ülkelerle de girişimi oldu.

2015 yılında uzun menzilli füze savunma sistemi almak için bir ihale açtı ve ihaleyi 3.4 milyar teklif ile Çinli bir şirket kazandı. Şirket, Türkiye’ye teknoloji aktarımına kadar koşulları kabul etti ancak ihale ABD ve NATO’nun tepkileri sonucu iptal edildi.

Daha sonra Türkiye diğer ülkelerden bir savunma sistemi almak istedi. Bunun için ilk olarak ittifak içinde olan ülkelerle görüşüldü ancak eski savunma bakanı Fikri Işık NATO üyesi ülkelerin etkili teklifler sunmadıklarını açıkladı.

Daha sonra günümüze geldik ve Rusya ile S400 görüşmeleri başladı, konuşuldu, anlaşmalar tamamlandı. Rusya’dan S400 alımı için görüşmeler ilk kez Kasım 2016’da başlandı. O dönemde ABD’li Lockheed Martin şirketi ve MBDA tarafından geliştirilen Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi alınması da gündemdeydi.

Türkiye – Rusya Anlaşmasının Detayları

Anlaşma bedelinin 2.5 milyar dolar olduğu ve Türkiye’nin 2 sistem ve 4 batarya alacağı kamuoyuna duyurulmuştu. ABD ve NATO en başından beri bu anlaşmaya hiç sıcak bakmıyor, bu nedenle NATO Türkiye’ye savunma alanında bazı kısıtlamalar getirmiş. Bu kısıtlamalar Türkiye’nin S400 füze savunma sistemlerini Yunanistan ve Ermanistan sınırı civarlarına yerleştirmesini engelliyor. Rus cephesine baktığımızda ise böyle bir kısıtlama ile karşılaşmıyoruz.

NATO ve ABD Neden Tepki Gösteriyor ?

Basitçe söylemek gerekirse bu sistemler Rus menşeili sistemler olduğundan NATO sistemine entegre değil. Yani NATO, kendi askeri bilgilerinin Rusların eline geçmesinden endişe duyuyor. Ayrıca NATO tarafından Türkiye’nin S400 alması ” NATO ile ilişkileri yeniden değerlendirmesi ” demek olarak yorumlandı. Uzmanlar, bu savunma sistemlerinin entegresinin teknik, askeri, mali, siyasi ve birçok açıdan beraberinde bir sorun getireceğini de ifade ediyor.

S400’ler Türkiyeye Ne Zaman Gelecek ?

Savunma Sanayi Müşteşarlığı savunma sistemiyle ile ilgili ilk teslimlerin 2020 yılının 1. çeyreğinde yapılacağını açıklamıştı.

Bakalım ilerleyen günlerde bizi ne bekliyor, takip edenlerin de bildiği gibi şuan gündem Türkiye’nin S400 alması. Biz de sizlere bu konu hakkında basit bilgileri aktarmaya çalıştık.

Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir