Oca 3, 2019
1052 Views
0 0

Rüzgar Çeşitleri Nelerdir?

Written by

Rüzgar, alçak basınç alanlarından yüksek basınç alanlarına doğru olan hava hareketlerine verilen genel isimdir. Rüzgarlar genel olarak üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar sürekli rüzgarlar, yerel rüzgarlar ve mevsimlik rüzgarlardır. Adından da anlaşıldığı üzere sürekli rüzgarlar yaz kış sürekli devam ederken mevsimlik rüzgar çeşitleri ise yılın sadece herhangi bir mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Yerel rüzgarlar ise belli bir alanı kapsayan rüzgar çeşitlerini oluşturmaktadır.

Sürekli Rüzgarlar

Sürekli rüzgarlar sürekli olarak aynı yönde yıl boyu devam eden rüzgar çeşitlerini içermektedir. Sürekli rüzgarlar estikleri bölgelerde iklimi etkilemektedir. Dünyanın dönüş hızından ve yönünden etkilenirler. Sürekli olarak yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru yatay yönde eserler. Sürekli rüzgarlar genel olarak üçe ayrılmaktadır. Kutup rüzgarları, batı rüzgarları ve alizeler olarak ayrılmaktadır. Alizeler, 30 güney paralelleri ile 30 kuzey paralellerinde bulunan yüksek basınç merkezlerinden ekvatordaki alçak basınç alanlarına doğru yıl boyu esmektedir. Batı rüzgarları ise 30 ve 60 enlemleri arasında sürekli devam eden rüzgarları kapsamaktadır. Kutup rüzgarları ise kutuplarda bulunan yüksek basınç merkezlerinden 60 derece enlemlerindeki alçak basınç merkezlerine doğru yıl boyu esen rüzgar grubunu oluşturur.

Yerel Rüzgarlar

Yerel rüzgarlar yörelerde oluşan basınç farklılıklarının sonucu olarak meydana gelmektedir. Yerel rüzgarların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler şunlardır;

  1. Meltemler: Dağ ve vadi meltemleri, Kara ve deniz meltemleri
  2. Sıcak yerel rüzgarlar: Hamsin, Fön rüzgarları, Siroko, Samyeli
  3. Soğuk yerel rüzgarlar: Bora, Mistral, Krivetz
  4. Tropikal rüzgarlar

 Mevsimlik(Devirli) Rüzgarlar

Mevsimlik rüzgarlar okyanuslar ile birbirine komşu durumda olan kara parçalarındaki ani ısınma ve soğuma sonucu ortaya çıkmaktadır. Yaz musonları ve kış musonları olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Yaz musonları denizden karaya doğru esen rüzgarlar kapsamaktadır. Yaz musonları yağışların bol olmasına sebep olurken aynı zamanda yüklü miktarda nem taşımaktadır. Kış musonları ise karadan denize doğru esen rüzgarları kapsamaktadır. Kış musonları yaz musonlarının aksine soğuk ve kuru bir havanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. En çok Doğu Asya ile Büyük Okyanus arasında etkili olmaktadır.

Article Categories:
Coğrafya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir