Oca 3, 2019
40 Views
0 0

Refleksoloji Nedir? Kimlerde Kullanılmaktadır?

Written by

Refleksoloji el ve kulaklara yapılan masaj ve bası uygulaması, alternatif tedavi metodudur. Bu metotta refleks alanları olan eller, ayaklar, kulak yönlendirici bölgelerdir. Bu yöntem mutlaka alanında uzman olan muayenehanelerde, tıp merkezlerinde uygulanmalıdır.

Refleksoloji Kimlerde Kullanılmaktadır?

Genelde stresli kişilerde, sıkıntı duyanlarda, hastalığı tanımlanamayan gruplarda, endişelerin-kaygıların azalması için uygulamasına başvurulur.

Refleksoloji Kimlerde Kullanılmamalıdır?

Refleksoloji metodunun kullanılmaması gereken durumlar da vardır ki, bunların başında; kalp pili kullananlar, kalp krizi geçirmiş olanlar, safra kesesi taşı problemi olanlar, açık ve kapalı yaraya sahip olanlar, gut hastalığına bağlı eklem hastalıkları yaşayanlar ve gebeliğin ilk 3 ayında uygulama yapılmamalıdır.

Refleksoloji Hangi Hastalıklarda Alternatif Tedavidir?

Refleksoloji var olan hastalığın tedavisi esnasında amaç tedavi edici değil destekleyici yönü ile uygulanmasıdır. Mesela stres, sıkıntı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, sürekli bulantı, kusmalar, uyku bozuklukları, migren, nörolojik durumlarda destek amaçlı kullanılır.

Vücudun enerjisi dengeli bir şekilde sistem dahilinde devam eden bir süreçtir. Vücuttaki enerji gerek üzüntüler, stres, hastalıklar ya da travmalarla engele takılabilir. İşte bu noktada dengesizlik durumuna gerilemeden uygulanan refleksoloji masajlarla enerji akışı tekrar sağlanır. Böylelikle vücut tekrar deyim yerindeyse canlanır. Metot sayesinde kişi kuvvetli bir bağışıklık sistemine kavuşmuş olur.

  • Refleksoloji destekleyici bir tedavidir.
  • Refleksoloji başta stres olmak üzere sindirim sistemi hastalıklarında, migren, astım gibi rahatsızlıklarda etkilidir.
  • Refleksoloji ile vücudun eski dengesine kavuşması hedeflenir.
  • Refleksoloji ile vücut yeniden canlanır.
  • Refleksolojide masaj teknikleri; bastırma, ovma, sıvazlama, sıkma ve başparmak üzerinde yapılan tedavi şeklindedir.

Refleksolojinin en büyük yararlardan biri günlük hayatta kaçınılmaz olan stresten bir nebze kaçış, çevre kirliliği, yaşanan sorunlar, iş stresleri, aile stresi, teknolojik kirlilik, psikolojik yüklerle var olan vücuttaki tıkanıkların giderilmesi, toksinlerin atılması, eski dengeye kavuşmasıdır. Aynı zamanda hormonal sorunlar yaşayanlar için de metot sayesinde organlar dengeli çalıştığında sorunlar da otomatikman yok olacaktır. Masaj esnasında kişi huzurlu ve güven içerisinde kendini hissetmelidir. Bu seansların dinlendirici ve rahatlatıcı olması için her ambiyans düzenlenmelidir. Tedavide detaylara önem verildikçe cevap vermesi ve dolayısıyla geri dönüşümleri de olumlu olacaktır.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir