Oca 26, 2019
82 Views
0 0

Radyasyon Nedir? Zararları Nelerdir?

Written by

Radyasyon doğada kendi kendine bulunabilir ya da insanlar tarafından yapılan bir şey sonucu ortaya çıkabilir. Kısaca enerji yayılımı demektir. Radyasyon parçacık, dalga ya da foton biçiminde yayılır. Bu şekilde enerjinin yayılmasının nedeni maddenin temel yapı taşları ile ilgilidir.

Radyasyon Neden Meydana Gelir?

Maddenin temel yapı taşları proton ve nötronlardır. Ama nötron sayısı protonlardan çok fazla olursa maddenin içerisinde bir dengesizlik oluşur. Proton ve nötron sayısı arasındaki bu dengesizliğe maddenin kararsızlığı denir. İşte bu kararsızlık sonucu ortaya çıkan ve yayılan enerjiye radyasyon adı verilir.

Radyasyon Nerelerde Bulunur?

Radyasyon bazı gıdalarda kendiliğinden bulunur. Ayrıca işlenmiş gıdaların bir kısmında ve bazı kayalarda da bulunabilir. Bu gıdaların karışımından ya da bu kayalardan yapılan ürünlerde de radyasyon bulunabilir. Ayrıca insanlar tarafından yapılan aletlerden, makinelerden ya da bazı silahlardan, özellikle nükleer silahlardan da radyasyon yayılır.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Hayatımızda belli bir oranda radyasyon bulunurİnsan vücudu belli bir miktarda radyasyona maruz kaldığında zarar görmeyebilir. Ancak hava ve suyla yüksek oranda radyasyon etkileşime girer ve iyonlaşma denilen kimyasal olay meydana gelirse radyasyon insanın DNA’sını ve hücrelerini bile parçalayabilir. Bu durumda insan sağlığı aşırı derecede bir tehlike altında kalır. Deri kanseri ve akciğer kanseri gibi hastalıklara, katarakt oluşumuna, lösemiye ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir.

Yüksek oranda radyasyon insanda kalıcı sorunlara yol açar ve bütün hayatını etkiler. Can kaybına yol açabilir. Bu konudaki en unutulmaz olaylar Çernobil ve Hiroşima felaketleridir. Çok sayıda insan bunlardan etkilenmiş ve pek çok kişinin hayatında geri dönülmez hasarlar meydana gelmiştir.

 

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir