Oca 9, 2019
120 Views
1 0

Pragmatizm Nedir?

Written by

Pragmatizm kelimesi ilk olarak İtalyan filozof Papini tarafından 19. yüzyılda kullanılmıştır. Ancak Amerikan düşünürleri William James, Charles Peirce ve John Dewey tarafından geliştirilmiştir. Pragmatizm bir felsefe ekolüdür ve felsefi bir teori olarak pragmatizmin kurucusu William James olarak kabul edilir. Kelime anlamından dolayı faydacılık ya da yararcılık olarak kabul edilse de aslında felsefi bir teori olarak daha farklı bir anlamda kullanılır.

James bu kavramı felsefenin uğraştığı soyut problemleri elemek ve onlara kesin bir çözüm sunmak için geliştirmiştir. Ona göre eğer iki soyut teori arasında kararsız kalırsak, ya da herhangi bir felsefi problem çözümsüz gibi görünüyorsa, bizim için fark yaratacak olan çözümü seçmeliyiz. Şöyle ki eğer elimizde birden fazla çözüm varsa, doğru olan bizim düşüncemiz ya da davranışlarımızda bir fark yaratacak olandır.

Pragmatizme Göre Doğruyu Nasıl Buluruz?

Pragmatizm aslında felsefede ya da gerçek hayata herhangi bir soruna saplanıp kaldığımızı hissettiğimiz anda bizi harekete geçirecek olan bir çözüm bulmamız gerektiğini söyler. Şöyle ki eğer bulduğumuz çözüm bizi daha da fazla düşündürüp saplanmamıza neden oluyorsa o çözüm doğru değildir. Ancak bize yeni bir adım attıracak ve hareket alanı açacak bir çözüm bulabilirsek işte bu doğru olandır.

Pragmatizme göre doğru ancak yeni kapılar açan bir şey olabilir. Mümkün olduğunca bize yeni bir yol açabilecek olan çözümlerin peşinde olmalıyız. En anlamlı olan yöntem budur. Bu anlamda pragmatizm daha çok bir yöntem sunar. Herhangi bir mutlak doğruyu savunan felsefi bir teori değildir.

Article Categories:
Nedir · Psikoloji · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir