Oca 5, 2019
94 Views
1 0

Pareto Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Written by

İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto’nun ismini taşıyan prensip bir sorunun önemli nedenlerini bu nedenlere göre daha önemsiz olan nedenlerden ayırmak için kullanılan çubuk diyagram denilebilir. Genellikle takım çalışmalarında sık sık kullanılan yöntem problemin çözümü ve başarı durumunun ortaya çıkarılması gibi amaçlar için yönetim sürecine dahil edilmektedir.

Pareto Analizinde 80/20 kuralı uygulanmaktadır. Bu kurala göre birçok önemli olayda sonuçların %80’ni %20’lik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yani örnek verilecek olursa bir mağazanın elde etmiş olduğu tüm gelirin %80’nini mağazaya gelen müşterilerin %20’sinden sağlanmaktadır.

 

Pareto Analizinin Aşamaları Nelerdir?

 

Pareto Analizinin başarılı şekilde sonuçlanması için birtakım aşamaları vardır. Bu aşamalar düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğinde beklenen sonuçların ortaya çıkması sağlanmaktadır. Pareto analizi aşamaları;

 

  • Öncelike üzerinde çalışılması planlanan sorunlar belirlenir.
  • Daha sonra yatay eksende % olarak oran ve düşey eksende de sebebi gösteren diyagram ortaya çıkarılır.
  • Diyagram üzerinde yatay eksen eşit aralıklara bölünür ve böylece her çubuğun farklı kategorileri temsil etmesi sağlanır.
  • Tüm kategoriler soldan sağa doğru sıralanır. Görünümün daha anlaşılır olması için de kategoriler farklı şekillerde isimlendirilir.
  • Diyagram tamamen sonuç odaklı olmalıdır ve bu anlamda başlık almalıdır.

 

Pareto Analizi Ne İşe Yarıyor?

 

Pareto Analizinin kullanım alanı çok geniş olduğundan farklı şekillerde yararları vardır. Birçok şirket, mağaza yönetimleri pareto analizinden yararlanmayı tercih ediyorlar. Bu analiz yöntemi ile müşteri şikayetlerine daha geniş çerçeveden bakılabilir, problemler için önemli nedenler belirlenebilir, problemlerin oran ve ne kadar önemli olduğu üzerinde durulabilir, problemler üzerinde çalışan takımlar daha iyi bir şekilde yönlendirilebilir.

Pareto Analizinin Özellikleri

 

ABC Analizi olarak da bilinen Pareto Analizi kalite diyagramı ve kalite kontrol için kullanılan bir araçtır. Bir problemi oluşturan nedenleri saptamak ve bunların arasındaki önem derecelerini belirlemek en önemli özelliğidir. 1897 yılında ortaya atılan bu prensip sayesinde işletmeler sorunlara daha akılcı yaklaşımlar sergileyebiliyor ve sorunların çözümünde önem derecesine göre hareket etme imkanı bulabiliyorlar. Bu prensip yalnızca işletme yönetimlerine değil aslında hayatın birçok alanında uygulama bulabilen bir yöntemdir.

Article Categories:
Ekonomi · Matematik · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir