Tem 6, 2019
46 Views
0 0

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir ?

Written by

Seviyor, sevmiyor, seviyor, sevmiyor diyerekten küçüklükten beri bildiğimiz papatya bitkisinin çayı, diğer bitki çayları gibi birçok derde deva olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında adaçayı, lavanta çayı gibi oldukça fazla bilinen bir çay olan Papatya çayı ağrılardan bağışıklık sistemine kadar birçok noktada etki göstermektedir. Bugün sizlere bu faydalı etkileri aktaracağız.

Papatya Çayının Faydaları

Gargaraya Alternatif!

Papatya çayını apse tedavisinde gargara niyetine kullanabilirsiniz. Evinizde gargara olmadığı durumlarda zaman kaybetmek yerine papatya çayını gargara olarak kullanabilirsiniz, buna sürekli devam etmenizi önermeyiz, ara ara gargara yokluğunda yapabilirsiniz.

Krampları Giderir

Eğer uzun süren kramplarınız varsa papatya çayı krampların giderilmesinde çok etkilidir. Düzenli kullanımda krampların etkisini azalttığı gibi kramp halinde de krampların çabucak ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Sindirim Sistemi Dostu

Eğer takipçilerimizden besinleri sindirmede zorluk yaşayanlar varsa papatya çayını düzenli kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Papatya çayı sindirim sistemini olumlu yönde etkilediği gibi bağırsak hareketlerini de hızlandırarak besinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Kısacası sindirim ile ilgili bir derdiniz tasanız varsa düzenli bir papatya çayı kullanımı ile sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Mikrop Düşmanıdır

Papatya çayının mikrop kırıcı özelliği vardır. Bu da ona geniş bir etki alanı kazandırmaktadır.  Diş eti hastalıklarıyla savaşmasının yanı sıra ağız iltihaplarına da saldırarak bu iltihapların çabucak geçmesine yardımcı olmaktadır. Kısacası ağız ile ilgili problemlerinizde de papatya çayı tercih listesinizde başı çekmelidir.

Gastrit ve Ülserle Savaşır

Papatya çayı gastrit ve ülsere çok iyi gelmelidir. Sindirim sistemi dostu olduğunu anlattığımız başlıktan mideye etki ettiğini zaten çıkarıyorsunuzdur. Bu başlık da bunun yanında promosyon olarak gelsin, evet, papatya çayı en sık görülen mide hastalıklarını da engellemede yardımcı oluyor. Sık sık mide yanması çekiyorsanız papatya çayı kullanmayı ihmal etmeyin.

Uykuyu Düzene Sokar!

Eğer uyku programınızda düzensizliğe sahipseniz yani uyku bozukluğunuz varsa papatya çayı kullanarak uyku bozukluğu sorununu aşabilirsiniz. Bunun yanında yatış ve kalkış saatlerini sabitlemek de büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Gördüğünüz gibi papatya çayının birçok faydası vardır, siz de ekleme yapmak isterseniz yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Article Categories:
Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir