Oca 9, 2019
123 Views
0 0

Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

Written by

Japonya’da kami (kâğıt) oru (katlama) anlamına gelen origami kâğıt katlama sanatıdır. Japonya’da 2. Dünya savaşında atılan nükleer bombadan etkilenip lösemi hastası olan küçük kızın kurtulma umuduyla kağıttan 1000 adet turna kuşu katlamış ve yaşamını yitiriştir. Onun anısına 6 Ağustosta turna kuşu katlanır. Origami makas ve yapıştırıcı gerektirmeyen eğlenceli bir sanattır.

Origami Tarihi

Kelime anlamı Japonya’dan gelse de kâğıdı Çinliler bulduğu için ilk icat eden de yine Çinlilerdir. M.Ö. 250 döneme dayanan bu sanat ilk olarak dini törenler ve hediye paketlemek için kullanılmıştır. Kâğıt katlama sanatı çocukların matematiksel zekâsının geliştirdiği için 1900’lü yıllarda okullarda öğretilmeye başlanmıştır. Budist rahipler tarafından Japonya’ya yayılmış ve 2. Dünya savaşından sonra geliştirtmiştir.

Origami Çeşitleri

  • Klasik origamide makas ve yapıştırıcı gerektirmeden kâğıt katlanarak yapılan en kolay sanattır.
  • Modüler origami parçalı origami olarak da bilinir ve klasikte olduğu gibi tek bir kâğıttan yapılır. Klasik origamiden farkı aynı geometrik şekillerin birleşmesinden oluşur.
  • Islak origamide kesme yapıştırma işlemi de kullanılan kâğıdı ıslatılarak yapılan sanattır.
  • Modern origami ise diğerlerine göre çok farklılık gösterir. Geometrik şekilleri farklı şekillerde yorumlanarak su, tutkal, makas kullanılarak yapılır. Pop up origami, kirigami, mimari ve book art gibi çeşitleri bulunur.

Origami Sanatının Çocuklar Üzerinde Etkileri

Çocuğun estetik duygusunun gelişmesine, öğrenebilme, algılayabilme yeteneğinin gelişmesine katkı sağlar. Çocukların sosyalleşmesini, gözlemlemeyi, iletişim kurmayı, kendi düşüncelerini kâğıda yansıtmasını sağlar. El, göz, beyin fonksiyonları çalıştırarak pisiko motor gelişimlerine yardımcı olur. Ayrıca dil gelişimi ve geometrik şekiller sayesinde matematiksel zekânın gelişmesine yardımcı olur.

Article Categories:
İnceleme · Matematik · Nedir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir