Tem 5, 2019
40 Views
0 0

Olay ile Olgu Arasındaki Fark Nedir ?

Written by

Ortaöğretim tarih programının başlangıcında öğrencilerin gördüğü konulardan biridir olay ve olgu. Öğrencilere bu iki kavramın farkı anlatılır ve kavram yanılgılarına düşmeleri engellenir. Bilinmesi önemli olduğundan biz de size kısaca olay ile olgu arasındaki farkı anlatmak istedik.

Olay ile Olgu Kavramları

Olay Nedir ?

Olay olan ve biten şeylere denir. Çok basit bir tanım olduğunun farkındayız ancak olay da basit bir şeydir zaten, olur ve biter. Geriye ne etkisi kalır ne de başka bir şeyi, kendisinden sonraki bir süreci yüksek düzeyde etkilemez, kendi başına bağımsızdır da diyebiliriz aslında.

Olgu Nedir ?

Olgu derken bir süreçten bahsediyoruz aslında. Örneğin Anadolunun Türkleşmesi dersek bunu bir olay gibi oldu bitti şeklinde anlatabilir miyiz ? Elbette ki cevabınız hayır olacak, çünkü bu bir süreçtir ve evet süreçler olaylardan etkilenir. Anadolunun Türkleşmesi oldukça uzun yıllar alan bir süreçtir ve biz bunu olgu sınıfında değerlendirebiliriz.

Olay ve Olgu Arasındaki Farklar

  • Olayların başlangıç ve bitiş tarihi bellidir. Ancak olgulara baktığımız zaman bir süreç söz konusu olduğu için başlangıç ve bitiş tarihi bilinemez yahut olgu devam ediyor olabilir. Anadolunun Türkleşmesinin başlayıp bitmemesi gibi varsayım olarak düşünebilirsiniz bu durumu.
  • Olay kavramı somut, olgu kavramı ise soyut kavramlardır. Olaylar birinin şahitliğinde o an olan ve biten durumlardır ancak olgular için makalede kullandığımız örneği düşünürseniz soyut bir durumdan bahsettiğimiz ortadadır.
  • Olaylar olgulara göre biraz daha özel şeylerdir ve genellikle bir defaya mahsus olarak yaşanır, örneğin doğma olayını düşünün. Olgular ise farklı tarihe sahip olaylardan oluştuğundan dolayı onların bir defaya mahsus olduğu söylenemez.
  • Olaylar tarih arenasında sadece bir kere gerçekleşebilme özelliğine sahip başlangıç ve bitiş tarihine sahip durumlardır. Olgu ise olaylardan oluşan ve bir süreci ifade eden durumlardır. Yani evet olgular olaylardan meydana gelir ve olayların uç uca eklenmesi bir olguyu temsil edebilir. Olgu tarihi bir bütün olarak ele alırken olaylar olur ve biter. Buna örnek olarak ateşli silahların kullanımı ve gemi ticaretinin yaygınlaşması sonucu Avrupa’nın gelişimini bir olgu olarak ele alabiliriz.
Article Categories:
Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir