Ara 29, 2018
150 Views
2 0

Okyanusun Dibinde İnanılmaz Bir Ekosistem Keşfedildi

Written by

Deniz bilimciler, okyanusun derinliklerinde, hiçbir şeye benzemeyen bir ekosisteme ev sahipliği yapan yeni bir hidrotermal baca bölgesi keşfettiler. Üstelik daha önce hiç görülmemiş canlı türünün de bulunduğu söylenmektedir.

Kaliforniya Körfezi’nin güney ucundaki Jaich Maa olarak adlandırılan bölgenin Pescadero Havzasında, yüzeyin 3.800 altında yer alıyor. ABD ve Meksika çapındaki çeşitli enstitülerden bilim insanları bölgeyi keşfedip araştırmak için gelmiş.

Büyüleyici bir doğa olayı olan hidrotermal bacalar deniz tabanında yer alır ve genellikle volkanik türdeki faaliyetlerden gelen ısıyı çıkartmaktadırlar. Aynı zamanda da deniz tabanındaki canlılar için besin yönünden zengin bir hava görevi görmektedir.

Bu bölgede kimyasal enerjiyle beslenen bakteri bulabilirsiniz. Hızlı bir şekilde çoğal bakterilerle beslenmek için bir sürü hayvan da buraya geliyor ve bu süreç besin zincirinin yukarılarına kadar gidebiliyor.

Özel bir yere sahip gibi görünen Jaich Maa deniz tabanından 25 metre yüksekliğe çıkan birçok kalsit tümseği, sıcaklığı 287 Celsius dereceye kadar sıvılar çıkartıyor. Bu tümseklerden en büyüğü, ağızları açık bırakıyor. Tay Ujaa ismi verilen tümsek hidrotermal sıvıları yukarı iterek, gölete döküyor.

Hidrotermal akışkanın sıcaklığı 290 santigrat derecedir ve temas ettiği deniz suyu sadece 2 santigrat derecedir. Bu iki sıcaklık, farklı bir kırılma endeksinin ince bir tabaka üzerine yayılmasına neden olduğundan, suyun parladığı görülür.

Eski zamanlarda Meksika yakınlarında yaşamış olan yerli halkın dilinde “sıvı metal” anlamına gelen Jaich Maa kesinlikle konuk sever bir ortam değildir. Bu baca bölgeleri, çeşitli topluluklara ev sahipliği yapmaktadır.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir