Tem 10, 2019
34 Views
0 0

Nikola Tesla Kimdir ? İcatları Nelerdir ?

Written by

Dünyanın en büyük mucitlerinden biri olan Nikola Tesla, günümüzde adını Tesla-Edison rekabetinde duyduğumuz bir mucittir. Nikola Tesla’nın hayatını merak ediyor ve kısaca öğrenmek istiyorsanız makalemizin ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Nikola Tesla Hayatı

Dünyanın en büyük bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Sırbistan’ın Similjan kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası sıradan bir papaz olan Nikola Tesla’nın annesi ise okuma yazması olmayan bir ev hanımıydı. Sadece çevresi tarafından basit icatlar yapan biri olarak biliniyordu.

Nikola Tesla’nın babası ona sürekli kendisi gibi bir papaz olmasını nasihat etse de Nikola Tesla’nın hedefleri başkaydı. O mühendis olmak istiyordu. Babasının düşünceleri böyleyken kendisinin yetenekleri annesi tarafından keşfedilmişti bile. Bu nedenle annesi onun hedeflerini destekliyor ve saygı duyuyordu. Tesla bir hastalığa yakalanınca babası da onu çok zorlamadı ve Tesla mühendislik için çalışmaya başladı.

Nikola Tesla ilk eğitimini Graz’daki Politeknik okulunda almıştır, bu eğitim için oldukça heyecanlanan Tesla Graz’daki bu eğitiminde elektrik üzerine bilgisi ve ilgisini arttırır. Ancak kişisel farklılıklarından dolayı buradaki eğitimini 3.sınıfta noktalar. Geçirdiği bunalımlar sebebiyle ailesini terk eden ve oto mühendislik firmasında çalışmaya başlayan Tesla, daha sonra babasının isteğiyle Prag’daki Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitime başlar.

İcatları

Üniversite eğitimi babasının ölümü sebebiyle yarım kalan Tesla, Paris’e yerleşir ve Continental Edison firmasında çalışmaya başlar. Tesla bu firmada akım motorları ve dinamolar ile ilgili bilgisini geliştirir. Burada edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadı regüle edici kontrol cihazlarını yapar.

Bu icattan sonra elbette icatları bununla sınırlı kalmaz ve indüksiyon ile manyetik alanlara etkisini epey arttırır. Kendini daha da geliştirmek ve dünyaya açılmak için İngilizce, İtalyanca gibi birkaç dili de ek olarak öğrenir.

Tesla 1884 yılında eski patronu Charles Batchelor‘un referans mektubu ile Amerikaya gider. Edison’a giden referans mektubunda ” İki büyük adam tanıyorum, biri sensin, diğeri de bu adam” cümlesi yazılıdır.

Edisonla sohbetlerini arttıran Tesla, daha sonra onunla doğru akım alternatif akım savaşına girer. Şimdi başlasak satırların bile yetmeyeceği bu savaşa girmeyelim. Bu şekilde icattan icada, şehirden şehire koşan bir hayat yaşayan Tesla, 7 Ocak 1943 yılında, bir otel odasında hayata gözlerini yumar.

 

Article Categories:
Kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir