Oca 9, 2019
103 Views
0 0

Nasrettin Hoca Kimdir?

Written by

Nasrettin Hoca 1208 yılında Konya’nın Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Nasrettin Hoca’nın ailesi Malazgirt Zaferinin ardından Anadolu’ya yerleşmiş olan Oğuz Boylarındandır. Nasrettin Hoca Sivrihisar da medrese eğitimi görmüştür. 1237 yılında Akşehir’e yerleşmiştir. Medresede ders okutmuş ve kadılık görevinde bulunmuştur. Bu görev nedeniyle önce Nasuriddin Hâce ismi verilmiş ancak bu isim sonradan Nasrettin Hoca olarak kalmıştır.

Nasrettin Hoca Fıkraları

Hazır cevap olarak bilinen Nasrettin Hoca insanları kırmadan doğruyu söylemekte olan, kendisiyle alay etmeyi çok iyi bilen bir kişidir. Nasrettin Hoca fıkralarında tarlasında, bağında çalışan, odun kesmeye giden ve bazı zamanlarda da şehre inen bir kişidir. Fıkralar çoğunlukla Akşehir, Sivrihisar ve Konya’da geçmektedir. Hoca fıkralarında âlim, bilge kişi, kadı, hoca ve elçi olarak bulunur.

Nasrettin Hoca’yı Bilen Ülkeler

  • Türkistan, Çin sınırında
  • İli vadisinden Kafkasya’ya
  • İran Azerbaycan’dan Arabistan’a
  • Türkiye, Mısır ve Akdeniz kıyılarında Tunus
  • Kırım ve Kazakistan
  • Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan ve Arnavutluk Nasrettin Hoca ve fıkralarını tanıyan yerlerdir.

Nasrettin Hoca İsmi İle Uydurulan Fıkraların Özellikleri

Nasrettin Hoca adına mal edilen fıkraların bir kısmı çirkin ve ahlak dışı olaylardan oluşmaktadır. Ahlak anlayışı yönünden gelenekler ile bağdaşmayan bu fıkralar Nasrettin Hoca’ya ait değil, Nasrettin Hocaya mal edilmiş olan fıkralardır. Nasrettin Hoca fıkralarında hakaret içermeyen ve incitmeden, kırmadan eğitim veren mizahi bir yaklaşım bulunur.

Article Categories:
Kimdir · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir