Tem 9, 2019
52 Views
0 0

Nasıl Pilot Olunur ?

Written by

Pilotluk, hem maddi getirisi, hem de meslek karizması açısından birçok kişinin hayalindeki mesleklerden. Peki nasıl oluyor da o dev uçakları kullanabilecek lisanslara sahip olup pilot olabiliyoruz ? Bunun birkaç yolu olduğundan ve bu hayale sahip kişiler tarafından sıkça sorulduğundan bu makaleyi yazma gereksinimi hissettik. Keyifli okumalar dileriz.

Nasıl Pilot Olunur ?

Öncelikle pilot olmanın akademik kısmından bahsedelim. Üniversite sınavına girdiyseniz ve yüksek bir derece elde ettiyseniz Pilotaj bölümü adı altında tercih yapabilir ve ülkemizdeki ilgili üniversitelerde bu bölümü okuyabilirsiniz. Ülkemizde Eskişehir Teknik Üniversitesi haricinde tüm pilotaj bölümleri vakıf üniversitelerinindir. Sonuçlarınızı aldıktan sonra bu üniversitelerden birini tercih edebilir ve 1 yıllık İngilizce Hazırlık dışında 4 sene öğrenim görerek pilot lisansını alabilirsiniz.

Eskişehir Teknik Üniversitesi haricinde tüm üniversitelerin Vakıf Üniversitesi olduğundan bahsetmiştik.Bu üniversitelere de Özyeğin Üniversitesi ve Atılım Üniversitesini örnek verebiliriz. Bu üniversiteler vakıf üniversitesi olduğundan tercih yaparken burslu ve burssuz olmak üzere 2 seçeneğiniz mevcut. Burssuz olanda okumak için yaklaşık 80.000 euro gibi yüksek bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Uçuş okulu ücretleri yüksek olduğundan bu gibi bir parayla karşılaşmanız normal.

Ancak burslu olanı kazandıysanız (Pilotaj bölümünde %25, %50, %75 gibi burs oranları ne yazık ki yok. Sadece %100 burs imkanı var.) hiçbir ücret ödemeden hazırlıkla birlikte 5 sene okuyarak pilot lisansınızı alabilirsiniz. Burslu bölümde yaklaşık 80.000 euro gibi yüksek bir ücreti ödemekten kurtulduğunuzdan dolayı bu üniversitelerin burslu bölümlerinin puanı bir hayli yüksek. Sınavda yüksek bir derece yapmanız gerekecektir.

Üniversiteler dışında kendiniz uçuş okullarına parasını vererek de direkt uçuş eğitimi alabilir ve pilot olabilirsiniz. Ülkemizde bunu bir yatırım gibi görerek dairesini vb. şeylerini satıp parasını uçuş okuluna verenler mevcut. Uçuş okulu için pilotaj bölümü okumak gibi bir zorunluluğunuz yok. Zaten o bölümde uçuş okuluyla üniversiteniz anlaşmalı oluyor ve bunu o 4 sene içinde hallediyorsunuz.

Bütün bunlardan bağımsız olarak Türk Hava Yolları‘nın kendi bünyesinde bir uçuş okulu mevcut. Bunun masrafını mesleğinize kavuştuktan sonra ay ay maaşınızdan keserek ödeme imkanını size sunuyorlar. Bu gerçekten uçuş okulunun yüksek masrafı için güzel bir avantaj.

Article Categories:
Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir