Oca 2, 2019
58 Views
0 0

Nano Teknolojisi Nedir?

Written by

Yunanca kaynaklarından geçen Nano kelimesinin sözlük anlamı “cüce” olarak bilinmektedir. Fizik terimlerinde geçen nanometre metre biriminin milyarda biri kadardır. Halk dilinde anlaşılması için şu şekilde örnek verebiliriz; örneğin bir saç telinizin kalınlığı nano olarak on binde bir kalınlıktadır.

Nano teknolojisinden söz edecek olursak;nano teknolojisi atom ve moleküllerin en ufak birimini anlatmaktadır. Bu teknolojide atomların üst üste dizilerek yeni maddeler meydana getirmek mümkündür ve bu nano teknolojisini ifade eder. Bunun dışında doğada bulunan maddelerin moleküler yapısı nano teknolojisi ile değiştirilerek farklı maddeler oluşturulabilir. Tüm bunların konusunu nano teknolojisi içerisinde yer almaktadır. Bu şekilde bu teknoloji yardımıyla yeni ve değişik maddeler meydana getirmek mümkündür. Örneğin magma olarak bilinen sert ve katı kayanın içinde katmanlaşma oluşarak altın maddenin oluşmasını nano teknolojisine örnek olarak gösterebiliriz. Bunun gibi pek çok değerli madde bu teknoloji ile yapıları değişerek değerli madenlere dönüşmektedir.

Nano Teknolojisinin Özellikleri

Nano teknolojisinin özelliklerini özetlersek şunları söyleyebiliriz;

  • Nano teknolojisi söz ettiğimiz gibi birim olarak çok küçük bir şekilde ifade edilir.
  • Bir nanonun kalınlığı saç teli ile yanyana getirildiğinde tek bir saç telinin on binde biri kadar kalınlığa sahiptir.
  • Nano teknolojisi ile maddelerin moleküle yapısı değiştirilerek farklı pek çok madde elde edilebilir. Elmas, altın gibi daha pek çok değerli maddenin oluşmasında bu teknolojiden yararlanılır.
  • Nano teknolojisi fiziki kimya, biyoloji gibi pek çok bilim dalının konusu olmuştur ve bu bilim dallarında bu teknoloji kapsamlı olarak incelenmektedir.

Nano Teknolojisinin Faydaları

Nano teknolojisi ileriki zamanlarda daha kapsamlı olarak kullanılmaya başlandığında pek çok alanda yararlar elde etmemiz mümkün olabilecektir. Örneğin bu teknolojiyi kullanarak çok daha dayanıklı olan araçlar, pas yapmayan eşyalar oluşturulabilir. Bu teknolojinin hayatımıza girmesiyle ekonomik açıdan çok daha avantajlı bir konumda olunabilir. Bu teknolojinin hayatımızda yer almasıyla birlikte yaşam kalitemizin daha çok yükselmesi sağlanabilir. Hem zaman açısından hem de maliyet bakımından bu teknolojinin devreye girmesiyle birlikte çok daha olumlu sonuçlar elde edilebilir. Ekonomik açıdan bu teknolojiyle rahat edildiği gibi üretim açısından da daha fazla sonuç elde edilebilir.

Article Categories:
Nedir · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir