Oca 30, 2019
123 Views
0 0

Mozart Kimdir?

Written by

27 Ocak 1756 yılında, Avusturya’nın Salzburg kentinde doğan Mozart ‘ın tam adı Wolfgang Amadeus Mozart’tır. Babası Leopold Mozart  da, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrasında keman çalan ve  birçok besteler yapan aynı zamanda,  keman için metod yazan bir müzikçiydi. Mozart, 18.yy klasik müziğinin, en başarılı bestecisidir.  Birçok kişi ve otorite Mozart’ı  dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası olarak kabul etmektedir. Mozart, 35 yıllık hayatına 626 şahane eser sığdırmış ve adını tarihe yazdırmış bir müzisyendi.

Mozart’ın Müziğe Başlaması

Oldukça başarılı bir bestekar olan babası Leopold, oğlunun olağanüstü müzik yeteneğini gördükten sonra, Mozart 3 yaşındayken, babası müziği bıraktı. Oğlunun müzik yeteneğinin keşfeden baba,  Mozart’a, klavye, keman ve org  gibi enstrümanları çalmayı öğretti ve Mozart’a çok ağır bir müzik eğitimi verdi.  Babası ile birlikte çok küçük yaşlarda olmasına rağmen konserlere katıldı. Küçük Mozart, Münih ve Viyana’da hayranlıkla karşılanınca babası 1763 yılında onu üç yıl süren ikinci bir geziye çıkardı. Mozart, gittiği her ülkede döneminin müzik ustalarını piyanosu ve besteleriyle kendisine hayran bırakmıştır.  Kısa süren yaşantısı boyunca birçok esere imza atan Mozart, 1791’de Viyana’da Requiem adlı eserini bitiremeden, 35 yaşında tifodan öldü. Gelmiş geçmiş en büyük bestecilerden biri olan Mozart, kısa yaşamına birçok eser sığdırmıştır.

Mozart’ın Eserleri

35 yıllık kısacık yaşantısı içine birçok eser besteleyen Mozart’ın  20 opera, 51 senfoni, 25 piyano konçertosu, keman ve piyano için 40 sonat, 23 yaylılar dörtlüsü, 18 piyano sonatı olmak üzere 600 civarında eser sığdırdı. 6 yaşından itibaren beste yapabilen Mozart’ın eserlerinden olan operalarından bazıları ve en bilinenleri İdomeneo, Saraydan Kız Kaçırma, Figaro’nun Düğünüdür. Senfonileri ise, Re majör, Mibemol majördür. Serenatlarından bazıları ise, Küçük Bir Gece Müziği, Haffner Serenadıdır. Ve diğer tanınmış eserlerinden çok bilineni ise,  Türk Marşıdır.

 

Article Categories:
Müzik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir