Oca 3, 2019
512 Views
0 0

Mors Alfabesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Written by

Mors Alfabesi 1835 yılında,  Samuel Mors tarafından icat edilmiş,  haberleşmede kullanılan bir alfabe türüdür. Tam olarak kullanılmaya başlaması ise 1837 yılında gerçekleşmiştir. Mors kodu ise Friedrich Clemens Gerke tarafından uluslararası boyuta ulaştırılmıştır.

Mors Alfabesinin Kısa Tanıtımı

Mors alfabesi,  kısaca iki sinyal üzerine yoğunlaşan çalışma şekli vardır. Kısa ve uzun sinyallerin türlü ses çeşitliliği  ile  harfler, sayılar, her türlü noktalama işaretleri, uzakta olan kişiye iletilir. Bazen arada sessizlik olur. Bu sessizlik kısa sürerse harf aralığı, orta uzunluk kelime aralığını, daha uzun aralıklar ise cümle aralığını ifade eder. Elektrik dalgaları ya da radyo dalgalarından haberleşme maksatlı kullanım söz konusudur. Kişinin bulunduğu yerden, haberi iletmek istediği uzun mesafede bir yere,  bu yolla yazılı iletişim yapması mümkündür.

Mors Kodunun İletilme Yolları

Mors kodunun karşı tarafa iletilme yolları:

  • Ses yardımı ile
  • Radyo sinyalleri yardımı ile
  • Mekanik iletim yolu ile
  • Işıkların sinyal vermesi ile
  • Telgraf telleri yardımı ile buradaki elektrik akımının kullanılarak iletilmesi yolu ile.

Mors Alfabesinin Tarihi Gelişimi

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Morse tarafından icat edilen Mors Alfabesi, icat edildiği dönemler çok kullanışlı değildi ve kullanım açısından bazı aksaklıklar olmaktaydı. Asistanı olan Vell ile Mors Alfabesi üzerine çalışmalar yapan Morse, Vell’in Mors Alfabesindeki bazı noksanlıkları görüp geliştirmiş olduğu şeklini kullanım için daha uygun bulmuştur. Çünkü onun geliştirdiği yeni şeklinde,  duraksamaların olması bu alfabeyi daha kullanışlı yapmakta idi.

İlk olarak uluslararası Mors kodu, Hamburg ile Cuxhaven hatları arasında kullanılırken, aynı zamanda bugün kullanılan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından kabul edilmiş kod olarak ta geçerlidir.

 Zaman içinde telgraf şirketleri,  bazı kısaltma kodlar geliştirerek,  Mors Alfabesinin daha kolay ve pratik kullanım şekillerini oluşturmuşlardır.

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors Alfabesi, ilk icat edildiği dönemlerde en çok askeri alanlarda kullanılan haberleşme yöntemi idi.  Sonraki dönemlerde, gemicilik gibi ulaştırma alanlarında kullanılmıştır. Bugün ise kullanımı yaygın olmamakla birlikte, bazı radyo istasyonlarında kullanılabilmektedir. İcat edildiği dönemlerde, askeri alanlarda gizli bilgileri ulaştırmak konusunda başvurulan en önemli haberleşme sistemlerinden biri olduğu bilinir.

Article Categories:
Nedir · Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir