Oca 3, 2019
114 Views
0 0

Miladi Takvim Nedir? Kabulü ve Artık Yıl Ne Demek?

Written by

Miladi takvim, güneş yılına göre düzenlenmiş ve Dünyanın, güneşin çevresinde bir kez dönme zamanına göre hesaplanmıştır. Miladi takvimi Mısırlılar bulmuştur. Daha sonra İyonlar ve Romalılar miladi takvimi geliştirerek, kullanmaya başlamışlar.

Hazreti İsa’nın doğum yılı başlangıç alınarak hesaplanan ve Mısırlılardan bu yana bugün hala kullanılan takvimdir.

Dünyanın güneşin etrafında dönerken geçen süre, 365 gün 6 saat olarak hesaplanmış ve bu süre bir yılı temsil etmiştir. Dünya genelinde, en yaygın olarak kullanılan takvim, bir yıl içerisinde 10,8 saniyelik hata ile en doğru kabul edilen takvimdir.

Miladi Takvimde Yapılan Düzenlemeler Nelerdir?

Temeli Mısırlılara dayanan Miladi takvim, İyonyalılar ve Yunanlılar kanalıyla Batıya aktarılmıştır. Sezar zamanında Romalılar, JULYEN takvimi olarak düzenlemiş ve kullanmışlardır. Yeniçağda Papa 12. Gregor tarafından yapılan düzenlemelerle GREGORYAN takvimi olarak da anılmıştır. Günümüzde ise Milat takvimi denilmektedir. Miladi takvimi, Hazreti İsa’nın doğuşunu kronolojinin başlangıcı yani “0” olarak kabul edilmiştir. Takvimin başlangıcından öncesi “Milattan Önce”, sonrası ise “Milattan Sonra” olarak kabul edilmiştir.

Yılbaşı 1 Ocak olan miladi takvimde 12 saat gece ve 12 saat gündüz olmak üzere, 24 saat bir gün olarak kabul edilmiştir. Miladi takvimin Türkiye’de kullanılmaya başlanması 1917 tarihinde İttihat ve Terakki partisi döneminde, Takvim-i Garbi adı altında alınan kararın kabul edilmesi ile kararlaştırılmıştır. Dünya ülkelerinin genelinde kullanılan miladi takvim sistemi, gelişen düzene ayak uydurabilmek için, Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Böylece Türkiye, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal alanda Avrupa devletleri ile ilişkilerini geliştirmeye ve çağdaşlaşmaya yönelik önemli bir adım atmıştır.

Miladi takvimin kullanılmaya başlanması ile resmi tatil günü Pazar günü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca 1935 yılında da cumartesi günleri yarım gün tatil edilmekte iken, 1974 yılında yapılan düzenleme ile cumartesi tatili de tam güne çıkartılmıştır.

Bir yıl süresi 365 gün 6 saat olduğu için, 4 yılda bir 366 gün olarak kabul edilir ve Şubat ayı 29 gün olmaktadır. Sistem, tüm dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. 6 saatlik dilimin yarattığı bu fazlalık, bu şekilde düzenleme dengelenmiş ve bir sisteme oturtulmuştur.

Article Categories:
Astronomi · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir