Oca 14, 2019
68 Views
0 0

Mikroskobun İcadı Ne Zaman Olmuştur

Written by

Çıplak göz ile görülmeyen ve küçük objeleri bir mercek mekanizması yardımıyla büyüterek incelemeye ve görmeye yarayan alete mikroskop denilir. Mikroskop ilk defa 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu alet iki lamdan oluşmaktadır. Bu iki lamdan biri diğerinin içine kaydırılınca maddelerin büyüyüp yansıtılması mümkün olmaktadır. Mikroskoplar önceden sadece içinden görülemeyen maddeleri inceleyebilmekteydi. Ancak 17. yüzyılın sonlarında Campari’nin icadı sayesinde homojen maddeleri de inceleyebilecek hale gelmiştir. Hollandalı bilgin Anton Van Leeuwenhoek’un icat etmiş olduğu tek mercekli basit mikroskobun ardından, ilk karmaşık mikroskobu 1590’da Zacharias Janssen bulmuştur. Mikroskop, göz merceği ile objektif olarak iki tane mercekten yapılmıştır. Objektif, incelenen maddeyi büyütürken göz merceği de bu görüntüyü daha fazla büyük duruma getirmektedir.

Karmaşık Mikroskobun İcadı

Basit mikroskopların en önemli yetersizliği maddeleri büyütebilme kapasitelerinin sınırlı olmasıdır. Bu nedenle iki ana mercek sistemi bulunduran karmaşık mikroskop icat edilmiştir. 1624 senesinde Drabbel’in icat etmiş olduğu aygıtı Galileo görmüştür. Bunun üzerine Galileo, aracı geliştirerek “casus camı” adlı yeni bir mikroskop meydana getirmiştir.

Mikroskobun Kullanım Alanı

Mikroskop, icat edildiğinden beri hep faydalı işlerde kullanılmıştır. Mikroskobun kullanım alanları şunlardır;
1. Hastalıkların tanınması için hastanelerde kullanılır.

  1. Elektronik endüstrisinde
  2. Hayvan ve bitki hücrelerinin incelenmesinde
  3. Metalürji ve petroloji alanlarında kullanılır.

Elektron Mikroskobu

Elektron mikroskobu, 1932 tarihinde Berlin’de, E.Ruska ile M.Knoli tarafından icat edilmiştir. Böylece büyütme oranı 17’den 700’e çıkarılmış oldu.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir