Oca 8, 2019
203 Views
0 0

Madagaskar Hakkında Genel Bilgiler

Written by

Madagaskar resmen Madagaskar Cumhuriyeti olarak bilinir. Bu ülke Hint Okyanusunda bir ada ülkesidir ve Güneydoğu Afrika kıyılarında yer almaktadır. Ulus, dünyanın dördüncü en büyük adası olan Madagaskar adasının yanı sıra bu yerin yakınında çok sayıda küçük adadan oluşuyor.

Madagaskar uzun zaman önce Hindistan’ın bir parçasıydı, ama burası Hindistan’dan 85 milyon yıl önce ayrıldı ve bitkilerin evrimsel ve yerli hayvanları göreceli bir şekilde izole etmelerine izin verdi. Madagaskar, biyolojik çeşitlilik açısından çok popüler bir yer. Vahşi hayatının% 90’ından fazlası dünyanın farklı yerlerinde başka hiçbir yerde bulunmuyor.

Madagaskar’ın Coğrafyası

93.000 km2’lik alanıyla bu ada, dördüncü en büyük ada ve dünyanın 47. en büyük ülkesidir. Madagaskar en çok 43 ° E ve 51 ° E boylamları ile 12 ° S ve 26 ° S enlemleri arasında uzanır.

Madagaskar’ın İklimi

Kuzeybatı musonlar ve güneydoğu ticaret rüzgârlarının birleşimi, sık kasırgalarla birlikte sıcak ve yağışlı bir mevsim (kasım ayından nisan ayına kadar) ve nispeten soğuk ve kurak bir mevsim (mayıs ayından ekim ayına kadar) vardır. Hint Okyanusu’ndan kaynaklanan yağmur bulutları, nemlerinin çoğunu Madagaskar’ın doğu kıyılarında tahliye eder.

Madagaskar Ekoloji

Madagaskar Cumhuriyeti, dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan çok sayıda hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapar. Bu ekoloji çeşitliliği, bazı ekolojistlerin Madagaskar’ı “sekizinci kıta” olarak adlandırmasına neden oldu.

2010 yılında bu ada, Madagaskar’ın 13.900’den fazla bitki türünün% 85’inden fazlası 5 bitki ailesi de dâhil olmak üzere dünyada başka hiçbir yerde bulunmuyor. Madagaskar Adası, yaklaşık 170 palmiye türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğal bitki türlerinin birçoğu çeşitli rahatsızlıklar ve farklı spesiyaliteler için bitkisel ilaçlar olarak kullanılır. Bu adada 350’den fazla kuş türü kaydedilmiştir. Bunların% 60’ından fazlası (4 aile ve 44 cins dahil) endemiktir.

Burada Madagaskar’a endemik olan kedi benzeri fossa türü de dahil olmak üzere bir dizi diğer memeli vardır. Madagaskar’a ulaşan az sayıda cins ve sürüngen ailesi, bunların% 93’ünden fazlası endemik olmak üzere 300’den fazla türe ayrılmıştır. Bu ada, dünyada bilinen en küçükler de dahil olmak üzere, dünyanın bukalemun türlerinin üçte ikisine ev sahipliği yapmaktadır.

Madagaskar hakkındaki diğer ilginç gerçekler, Madagaskar’ın endemik balıklarının, adanın tatlı su nehirleri ve göllerinde yaşayan 150 tür, 16 cins ve 2 aileyi içermesidir. 670’den fazla karasal salyangoz türü, kelebekler, örümcekler, laklar ve yusufçukların çoğunda olduğu gibi endemiktir. Çevresel zorluklar Madagaskar’ın çeşitli bitki örtüsü ve faunası, insan faaliyetiyle tehlikeye girer. İnsanların yaklaşık 2.400 yıl önce gelmesinden bu yana, Madagaskar orijinal ormanın% 90’ından fazlasını kaybetti.

Article Tags:
Article Categories:
Coğrafya · İnceleme · Turizm · Ülkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir