Ara 29, 2018
149 Views
2 0

Limon Suyunun Vücudunuz ve Cildiniz İçin Faydaları

Written by

Son yıllarda limon suyu sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında, sağlığa faydalarından dolayı fazlası ile popülerlik kazanmıştır.

Diyetçiler arasında da popüler bir seçim haline gelmiştir, çünkü normal suyun tadını yükseltirken, soda ya da diğer içeceklerden daha az kalori sağlamaktadır.

Peki limon suyunun faydaları nelerdir ve bunu diyetinize eklemeyi düşünür müsünüz? Araştırmalar, kilo kaybı, bağışıklık sağlığı, enerji seviyeleri ve daha fazlası için limon suyu içmenin birçok yararını ortaya çıkardı.

İşte limon suyunun faydaları hakkında bilmeniz gerekenler.

1- Sindirim ve Detoksifikasyonda Yardımları

Limon Suyunun Faydaları

Limon Suyunun Faydaları

Limon suyunun atomik yapısı midede bulunan sindirim suyuna benzer olduğu için karaciğeri safra haline getirir, bu da yiyeceklerin vücudunuzda ve gastrointestinal kanallarda rahatça hareket etmesini sağlar.

Hayvan çalışmalarında, limon suyunda bulunan sitrik asidin, karaciğer fonksiyonunu koruduğu ve oksidatif hasarı önlediği, karaciğerin doğal olarak detoksifiye etme kabiliyetini korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Limon suyu ayrıca hafif bir idrar söktürücü işlevi görür, bu da limon suyunu içmeye başladıktan sonra kendinizi banyoyu daha sık kullanırken bulacağınız anlamına gelir. bununla birlikte, bu faydalı olabilir ve idrar yolunun istenmeyen tüm elementleri etkin bir şekilde gidermesine yardımcı olabilir.

2- Cildi Parlak Tutar

Limon Suyu Cildi Parlak Tutar

Limon Suyu Cildi Parlak Tutar

Antioksidanlar C vitamini bulunan limon suyunda çifte görev yapar ve cilt için soğuk limon suyu faydaları bir bütün sağlamaktadır. Cildinizin taze görünmesini ve yaşlanma sürecinin yavaşlamasına yardımcı olarak serbest radikal hasarlarla savaşır.

Limon suyunuzdan yeterli C vitamini almak da vücudun yüzündeki ince çizgileri düzeltmek için gerekli olan kolajen üreten maddeyi tutar. yani düzenli olarak C vitamini tüketmek daha genç görünen bir cilde ve daha az kırışıklığa neden olur.

3- Kilo Kaybını Destekler

Kilo Kaybını Destekler

Kilo Kaybını Destekler

Herhangi bir kilo verme diyetinde kesinlikle çok etkilidir. Çalışmalar, yemekle birlikte içme suyunun açlık hissini azaltabildiğini, ayrıca isteklerinizi azaltmakta ve kilo alımınızı azaltmakta olduğundan doygunluğu arttırdığını gösteriyor.

Soda, meyve suyu veya enerji içeceklerinizi bir bardak limonlu su ile değiştirmek, sadece nemli kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalori alımını önemli ölçüde azaltabilir ve kilo kaybını hızlandırabilir. Aynı zamanda normal suya bir lezzet ekleyerek hidrasyon ihtiyacınızı daha kolay hale getirir.

4- Enerjinizi ve Ruh Halinizi Arttırır

Enerjinizi ve Ruh Halinizi Arttırır

Enerjinizi ve Ruh Halinizi Arttırır

Devam et ve o sabah kahvesini atla; limon suyunun sabahları en iyi yararlarından biri, kafein çarpması olmadan enerji seviyelerini etkili bir şekilde arttırabilmesi.

Vücudumuz yiyeceklerdeki atomlardan ve moleküllerden enerji alıyor. Negatif yüklü iyonlar, limonlarda bulunanlar gibi, sindirim kanalınıza girdiğinde sonuç enerji seviyelerinde doğal bir artış olur.

Ek olarak sadece bir limon kokusunun stres seviyesini düşürdüğü ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Huysuz iş arkadaşlarına ve aile üyelerine bir bardak vermeyi unutma.

Limon Suyu Beslenmesi

Limonlar sağlık yararları ile doludur ve harika bir  C vitamini besin  kaynağı olarak kabul edilir. Aslında, sadece bir bardak taze limon suyu günlük önerilen C vitamini porsiyonunun yüzde 187’sini sağlar.

Taze limon suyunun sade bir bardak suya kattığı diğer yararları inceleyin. Bir bardak limon suyu yaklaşık olarak;

 • 61 kalori
 • 21 gram karbonhidrat
 • 0.9 gram protein
 • 1 gram diyet lifi
 • 112 miligram C vitamini (yüzde 187 DV)
 • 303 miligram potasyum (yüzde 9 DV)
 • 31.7 mikrogram folat (yüzde 8 DV)
 • 0,1 miligram B6 vitamini (yüzde 6 DV)
 • 0,1 miligram tiamin (yüzde 5 DV)
 • 14.6 miligram magnezyum (yüzde 4 DV)
 • 0,1 miligram bakır (yüzde 4 DV)

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, limon suyu da bazı pantotenik asit, E vitamini , kalsiyum ve çinko içerir.

Article Tags:
Article Categories:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir