Oca 3, 2019
480 Views
1 0

Kübizm Nedir? Nezaman ve Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Written by

Kübizm 20.yy da ortaya çıkmış sanatta köklü değişikliklere sebep olmuş bir akımdır. Bu akımın doğuşu ile birlikte eskiye dair tüm fikirler yeni bir akımın etkisiyle bambaşka bir sanat anlayışını doğurmuştur. Özellikle resim ve heykel alanlarında çok daha belirgin olan Kübizm, yayılmanın etkisi ile birlikte edebiyatta da varlığını göstermiştir. Kübizm resimde geometrik şekillerle kendini gösterir. Nesneler Kübizm’de göründükleri yanı ile değil görünmedikleri yanları ile ele alınır. Eşyaların her yönünün gösterilmesi amaç olduğundan nesneler parçalanarak ele alınır.

Kübizm ve Yansıması 

Kübizm Pablo Picasso tarafından meydana getirilmiş bir sanat akımıdır. Bu sanat akımında ana tema tabiattır. Konu hiçbir zaman önemli değildir. Nesneler geometrik bir düzen içerisinde parça parça haldedir. Yani biçim oyunları vardır. Herhangi bir estetik çaba yoktur, nesneler geometrik olarak ön plandadır. Tek amaç çeşitli cephelerden görünümlerdir.

Kübizm Akımı

Kübizm resim ve mimaride varlığını daha çok göstermiş bir sanat akımıdır. Işık ve gölge oyunları yerine,  tabloda nesnenin iki boyutu ele alınır. Bu da Kübik mimarisinin oluşumu demektir. Süsleme alanında da kendini gösteren bir akım olmuştur.

Kübizm Sanatçıları

Kübizm sanatçıları nesnelere her zaman farklı bir bakış açısı ile yaklaşmıştır. Nesnelerin görünmeyen yanlarını ele almışlardır. Bu sebeple de nesneleri parçalayıp, geometrik yapılarını ön plana çıkararak çalışmalar yapmışlardır. Ressamları genelde insanları da dış görünüşlerinden çok düşündükleri ile ya da nesne ve insan ayrıntılarını birlikte kullanarak ele almışlardır. Akımda öncü Picasso dur.

1- Kübizm Paris te Picasso tarafından ortaya çıkarılmıştır.

2- Kübizm başta resim ve heykel de kendini göstermiştir.

3- Kübizm nesnenin görünmeyen tarafını işler.

4- Resim ve heykel dışında edebiyatta da kendini ifade etmiştir.

5- En belirgin özelliği varlığın iç dünyasının anlatılmasıdır.

Kübizm ressamları, bir insanın duygu ve istekleri de yansıtma çalışmaları üzerinde dururlar. Nesneler her zaman geometriktir ve 3 boyutludur. Amaç her zaman nesnenin; içi, dışı, geçmişi, geleceği her yönüyle ele alınmasıdır. Bu akımda olan sanatçılar için akıl ve mantık ön planda değil görünmemiş, söylenmemiş, ifade edilmemiş olanın ele alınmasıdır. Duygularla olaylar her zaman karıştırılarak yansıtılır.

Article Tags:
Article Categories:
Nedir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir