Tem 5, 2019
18 Views
0 0

Kredi Skorunuzu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Written by

Kredi skoru, kişinin finansal anlamda ne kadar güvenilir olup olmadığını gösteren ve not ile ifade edilen rakamlardır.

Kredi Skoru Ne Gibi Durumlardan Etkilenir?

Bankalardan Kredi çekmek isteyen ya da Kredi kartı almak isteyen kişilerin geçmişe dönük finansal hareketlerinin numaralandırılarak verilen notuna bakılmaktadır. Kredi skoru olarak da ifade edilen kredi notu, kredi talebinde bulunan kişinin ne kadar güvenilir olup olmadığını belirler. Bankalar da bu skora bakarak kredi, kredi kartı verip vermeme ya da yüksek veya düşük limitli kredi ya da kredi kartı verip vermeme kararı alır.

Kredi skoru faturaların düzenli ödenip ödenmemesi, otomatik ödeme talimatı verilip verilmediği, sigorta şirketleri ile ne kadar irtibat halinde olup olmadığı gibi konularda bile etkili olmaktadır. Hatta ev, araç ve dükkân kiralama işlemlerinde bile kredi skoruna bakılmaktadır.

Kredi Skorunu Etkileyen Etkenler

  • Bankalardan Kredi Çekme;

İhtiyaç hissedilmesi durumunda bankalardan talep edilen krediler geliri ile doğru orantılı olmalı, ödeme zorluğu çekilecek miktarlarda kredi talep edilmemelidir. Bu konuya dikkat edilmemesi durumunda geri ödemeler aksar ve kredi skoru (notu) düşer.

  • Bankalardan Kredi Kartı Talep Etme;

Kredi kartları da gelir düzeyine uygun tutarda talep edilmeli geliri aşan limitte kart alınmamalıdır. Hesap kesim tarihleri ile son ödeme tarihlerine dikkat edilmeli ödemeleri aksatmamalıdır.

  • Ödemelerde İstikrarsızlık;

Geçmişe dönük, ya da halen devam eden ödemelerde aksaklıklar, gecikmeli ödemeler de kredi skorunu olumsuz etkilemektedir.

  • Gelir Gider Uyumu;

Gelir ile gider birbirleri ile orantılı olmalıdır. Gelirden çok gider olursa ödemeler aksar bu da kredi skorunu düşürür.

  • Kişinin Günlük Finansal Hareketi;

Kişinin banka hesabının olması ve hareketliliği, altın hesabı olması, maaş dışında ek hesabının olması bu hesaplarda sürekli bir sirkülasyon olması Kredi skorunu (notunu) artırmaktadır.

Bazı durumlarda elde olmayan nedenlerle kredi skoru düşebilir. Bu demek değildir ki artık bankalardan kredi veya kredi kartı talep edemeyeceksiniz. Düşük limitlerde kredi veren çok sayıda banka vardır. Bu bankalarla çalışırken geri ödemelerinizde aksama olmadığı sürece notunuz artacaktır. Ayrıca 5 yıl sonunda eskiye dayalı olumsuz sicil silinmektedir.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir