Tem 5, 2019
26 Views
0 0

Kredi Risk Raporu Nedir?

Written by

Kredi risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen bir rapordur. Herkesin finans hareketini takip ederek not belirler ve kredi çekmek isteyen kişiler olduğunda bu nota bakılarak kredi verilip verilmemesi konusunda karar verilir. Ya da miktar belirlemede yani daha az, daha çok miktarlarda kredi vermek için fikir veren nottur denilebilir.

Kredi risk raporu bütün finansal işler yapan kurumlar tarafından görülebilir ve kredi kartı ya da kredi talebinde bulunan kişilerin takibi buradan yapılır.

Kredi Notunu Düşürmemek İçin Ne Yapmalıdır.

  • Kredi notunu düşürmemek için öncelikle gelirinizle doğru orantılı miktarda kredi talep etmelidir.
  • Geri ödeme işlemindeki aylık tutarlar, borçlu kişiyi zorlamayacak miktarda olmalıdır.
  • Kredi kartı limiti de çok önemlidir. Bankalar kredi kartı verirken limitleri fazla tutsa da harcamaları sınırlı tutmalıdır.
  • Kredi kartı kullanan kişileri, her ay hesap kesim tarihleri ile son ödeme tarihi olarak belirlenen tarihlere dikkat etmelidir.
  • Bazı sıkıntılı dönemlerde geri ödemeleri tüm den yapılamasa da minimum miktarı ödemelidir.
  • Sürekli olarak minimum ödeme yaparak borç ertelendikçe sürekli gecikme faizi ile daha fazla borçlanıldığını unutmamalıdır.

Risk Raporu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Risk raporu, risk merkezi tarafından düzenlenen ve kredi notunu da etkileyen rapordur. Ticaretle ilgili olan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Risk raporu bireysel olabileceği gibi finansal hareketliliği olan şirketleri, kurumları da içermektedir.

Risk Raporu Çeşitleri

Risk raporları dört başlık altında toplanmıştır.

  • Çek raporu
  • Protestolu Senet Raporu,
  • Kredi limit, Kredi risk, tasfiye edilecek alacaklar raporu,
  • Olumsuz nitelikli bireysel krediler raporu.

Risk raporunu öğrenebilmek için bireysel müracaat edilebileceği gibi kurumsal olarak da e-posta aracılığı ile başvurarak öğrenilebilir.

Risk Raporunda Ne Gibi Bilgiler Vardır?

Kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemelerini kayıt altına alan Kredi Kayıt bürosu (KKB), kişi ve kurumların ödeme hareketliliğini takip ederek, borçların zamanında yatırılıp yatırılmadığını kayıt altına alır. Böylece; Risk raporu puanı, skor puanı, borç kayıtları, ödenen ve ödenemeyen tutarlar gibi bilgiler bulunmaktadır.

Kişi ve kurumlar kredi talep ettiklerinde borç verecek olan kurumların (bankaların) ilk bakacakları alan Kredi risk raporu alanıdır. Böylece kredi talep eden kişi ya da kuruma güvenip güvenmeme yani kredi verip vermeme konusunda karar vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Risk raporu, kefil olunması istenen kişiler için de önemlidir. Yani yüklü kredi çeken bir kişiye kefil olmadan önce (kredi notu düşük olsa da güçlü ve güvenilir bir kefile kredi verilebileceğinden) kefil olacak olan kişinin de kefil olmadan önce o kişinin kredi notunu sorgulaması gerekmektedir.

Risk raporu ayrıca yüklü ödeme gerektiren taksitli alışverişlerde, şirkete ortak arama gibi durumlarda da (ortak olmadan önce şirket geçmişi sorgulanmalıdır) son derece önemlidir.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir