Tem 5, 2019
24 Views
0 0

Kredi Notunda Riskli Rakamlar Nelerdir?

Written by

Bankalar ihtiyaç sahiplerine belli faiz oranları ile kredi vermekte hatta bankalar bu konuda adeta yarışmaktadır. Kimi bankalar düşük faizle, kimi bankalar daha yüksek faizle kredi verirken, maaşını kendi bankasından alan müşterilerine bankalar daha uygun faiz oranları ile kredi vermektedir. Ancak kredi veren bankalar için en önemli kriter kredi notunun yüksek olması konusudur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu belli kriterlerle belirlenen ve rakamlarla ifade edilen banka tarafından müşterisini ne kadar düzenli ödeme yapıp yapmadığı gibi konuların etkisi ile tespit edilen rakamlardır. Ülkeniz bankalarında bu rakamlar 0 ile 1900 puan arasında değişiklik göstermektedir. Ancak risksiz rakamlar 900- 1900 arasındaki rakamlardır.

Kredi Notları Neye Göre Belirlenmektedir?

Riskli ve risksiz kredi notları banka müşterilerinin kredi ya da kredi kartı geri ödemelerindeki aksaklıklara paralel olarak değerlendirilen rakamlardır da denilebilir.

0-500 puan

Bankaların güven duymadığı dolayısı ile kredi ve kredi kartı taleplerinin karşılanmadığı kesimdir.

500- 800 puan

Bu puana sahip olan kişilerin kredi kartları varsa dahi limitleri düşük olup genelde kredi çekmek istediklerinde bankalar tarafından kredi verilmeyen ya da çok düşük limitli kredi verilen kişilerdir.

800- 1100 puan

Kredi notları bu aralıkta olan kişiler bankalar tarafından düşük risk grubu kişiler olarak görülmektedir. Yani yine yüksek miktarlarda kredi çekmeleri zordur ya da yüksek limitli kredi kartına sahip olmaları pek mümkün değildir.

1100 ve üzeri puan (1100-1900)

Kredi notu 1100 ve üzeri olan banka müşterilerinin güvenilir olması nedeni ile bankalardan istedikleri miktarda kredi çekebilir ve yüksek limitlerde kredi kartı talep edebilir. Dolayısı ile bankalar bu durumdaki kişileri risk grubunda görmedikleri için talep ettikleri kredileri vermektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu bankalardan ve finansal kuruluşlardan öğrenilmektedir. Bunun için herhangi bir bankaya giderek kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kredi kayıt bürosu da artık kredi notlarını isteyen herkes ile paylaşmaktadır. Ya da zaten kredi kartı veya kredi talep ettiğinizde sizin kredi notunuzun uygun olup olmadığı bankalar tarafından size söylenecektir.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir