Tem 5, 2019
24 Views
0 0

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Written by

Bankalardan kredi çekmek için başvuran kişilerin talepleri belli kriterler göz önünde bulundurularak bankalar tarafından incelenir. Öncelikle “kredi notu” olarak adlandırılan bankalarla olan geçmişe yönelik hareketliliğe bakılır. Ayrıca, kredi talebinde bulunan kişinin sabit aylık geliri olup olmadığı, yaşı, mesleği, eğitim durumu, sahip olduğu mal varlığı (ev, arsa, araba) gibi konular incelenir. Bankalar bu incelemeden sonra kredi talebinde bulunan kişiye şartlarına oranla kredi verir. Verilen kredi miktarı bankalara göre değişmektedir.

Aylık Gelir;

Sabit ve bordroya bağlı aylık gelir bankaların tercihidir. Çalışıp para kazanan fakat sosyal güvenliği olmayan kişilerin kefil göstermesi istenir. Değişen gelir akışı bankalara güven vermeyeceğinden ya kredi vermez ya da kredi seviyesini çok düşük tutar.

Yaş Kriteri;

18 yaş altında ve 65 yaş üstünde olan kişilere bankalar kredi verme konusunda çekimser kalmaktadır. Çünkü bu kesim ya öğrenci ya da emekli konumundaki kişilerdir ve gelir akışları oldukça sınırlıdır. Yine de kredi talepleri incelenerek makul seviyede ödemeler yapılmaktadır. Emekliler emekli maaşı aldıkları bankadan kredi talep etmeleri daha uygundur. Öğrencilerin ise kefil göstermesi yeterlidir.

Mesleği ve Tecrübesi;

Banka müşterisinin, kredi talebinde meslek ve tecrübe önemlidir. Meslekler kişilerin yaşam kalitesini, öğrenim durumunu, düzenli bir hayatı olup olmadığını yansıtır ve kredi konusunda önem taşır. Tecrübe ise, sık iş değiştirme yapıp yapmadığı ya da aynı işte istikrarlı çalışıp çalışmadığı anlaşılır. Bu da banka için oldukça önemlidir.

Eğitim;

Eğitim de kredi notu belirlemede önemli bir kriter olup, kredi otunu etkilemektedir.

Mal Varlığı;

Kredi talebinde bulunan kişinin mal varlığının (ev, araba, dükkân, arsa) gibi, kredi notu belirlemede önemli rol oynamaktadır. Bu kişiler yüksek miktarda kredi talep ettiklerinde bankalar geri ödemede sıkıntı yaşanması durumunda borçlu kişinin mal varlığına el koyma garantisi ile kendisini güvence altına almaktadır.

Ayrıca, idari ve yasal takipler, icra, çek senet gibi geçmişe dönük finans hareketlerinin olumlu ya da olumsuz olması tüm bankalar tarafından takip edilmektedir (görülmektedir).  Bu nedenle farklı bankalar kredi talebinde bulunan kişilere farklı miktarlarda kredi çıkartabilmektedir.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir