Tem 5, 2019
28 Views
0 0

Kredi Kartı Borçlarına Kesin Çözüm Nedir?

Written by

Kredi kartı kullanmak günümüz şartlarının olmazsa olmazlarındandır. Herkesin en az bir kredi kartı bulunmaktadır. Ancak birden fazla kredi kartı kullanan kişiler de oldukça fazladır.

Kredi Kartı Kullanmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı kullanmak dikkat isteyen bir konudur. Yapacağınız her harcamanın geri ödemesi hesaplanarak hareket etmelidir. Hem hesap kesim tarihi hem de son ödeme tarihleri dikkatle takip edilmelidir. Gelirinizi aşan limitlerde kredi kartı kullanmak sizi ileride zor durumda bırakabilir.

Kredi kartının avantajlarından yararlanmak, indirim, taksitli alışveriş gibi takip ederek istifade etmek en doğal hakkınız olsa da en önemlisi kredi kartı kullanırken bütçenizi aşmamaktır.

Kredi Kartı Borçlarınız Birikti İse Ne Yapmalıdır?

Hesapsız harcama yaparak geri ödemeleri aksatan kart kullanıcıları her geçen gün gecikme faizi de ekleneceğinden borç miktarı hızla artacaktır.

Bu durumda borçlu kişi genelde başka bir kredi kartı ile borç ödeyerek anı kurtarsa da daha fazla içeri giren kart sahipleri zor zamanlar yaşamak zorunda kalmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Birikti İse Ne Yapmalıdır?

Kredi kartı sahipleri son ödeme tarihinde minimum ödemeyi dahi yapmadı ise 15 gün içinde ilgili bankalar tarafından sık sık hatırlatmalar yapılmaktadır. Hatırlatmalara rağmen ödeme yapılmadı ise kredi kartı kullanıma kapatılır. Bu durum aslında kart sahibinin lehine bir işlemdir. Aksi durumda harcamalara devam edilerek mevcut borç daha da artacaktır.

Borcu Kapatmak İçin;

  • Öncelikle yakın çevrenizden maddi destek bularak borcu tamamen kapatıp, kartı işleme soktuktan sonra borçlandığınız yakınınıza zaman içinde borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu çözüm en doğru olan çözümdür. Ama herkesin bu gibi fedakar yakınları olmayabilir.
  • Bir diğer konu bazı bankaların bu gibi durumlarda 60 aya kadar vade ile yapılandırma sisteminin olmasıdır. Yapılandırma işleminde aylık borç faiz oranı 1.1’den başlayan rakamlarla belirlendiğinden ister borçlandığınız bankadan ister başka bir bankadan bu krediden yararlanabilirsiniz.
  • Farklı bankadan kredi çekip borç kapatmak yerine, borçlanılan banka ile anlaşıp yapılandırma işlemini uygulatabilirsiniz.
  • Geçtiğimiz yıl Halk Destek Kredisi adı altında krediler verilerek, çok sayıda borçlunun sorunu çözümlenmiştir.
Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir