Oca 5, 2019
306 Views
0 0

Kolaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Written by

Sanat geçmişten günümüze hayatımızın en önemli kavramlarından biri olarak öne çıkıyor. Sanatın varlığı modern yaşam alanlarının oluşmasından ve kendimizi geliştirmemizden tutunda birçok yararı vardır. Özellikle resim sanatına baktığımızda tüm sanatsal çalışmalardan olduğu gibi çeşitli tekniklerle gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu yöntemlerden biri olarak son yıllarda öne çıkan kolaj tekniği gelmekte olup, günümüzde giderek daha çok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Farklı Parçaların Bir Araya Getirilmesi

Günümüzde pop art olarak da tabir edebileceğimiz bu teknik, birden fazla parçanın resme başlamadan önce hazırlanması ile gerçekleşmektedir. Farklı parçaların bir araya getirilmesi tekniğine dayanan kolaj resim çalışması günümüzde büyük ilgi görüyor.

Kolaj Çalışmalarında Neler Tercih Ediliyor

Eğer bu tekniği gerçekleştirerek resim hazırlanıyorsa, değişik alanlarda çalışma yapabilirsiniz. Hayatın her alanından seçerek gerçekleştireceğiniz kolaj çalışmalarında en çok tercih edilen çalışmalardan biri fotoğraflar olduğunu görüyoruz. Ancak kolaj çalışmaları öylesine geniş yelpazede ele alınması gereken terimlerden ve tekniklerden biri olup, günümüzde birçok alanda seçim yaparak kolaj çalışmalarının yapıldığını görmekteyiz. Günümüzde öne çıkan kolaj çalışmalarını şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Duvar saatlerine,
  • Masa örtülerinden,
  • Topuklu ayakkabılar
  • Dantel örtülere,
  • Bayanların popüler aksesuarları
  • Çantalar, Hatta son dönemde bayan taytlarında çok fazla rastlanmaktadır.

Kolaj Çalışmalarını Yapmak Zor mu?

Her işte olduğu gibi öncelikle bu konuda deneyimli ressamlardan çalışma yapılacak detayları öğrenmek gerekiyor. Günümüzde giderek daha çok ilgi gören bu çalışmayı sizde yapmak isterseniz, bunu kendi imkanlarınızla yapacağınız çalışmalarla öğrenme şansınız olsa bile kendinizi geliştirmek için mutlaka kolaj çalışmasını yapan deneyimli ressamların tecrübelerinden yararlanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ressam istediği her yerde çeşitli parça ve materyallerle kolaj çalışmasını yapabilir. Bunun için kendini geliştirmesi gerekiyor. Günümüzde birçok kişi kolaj çalışması yaparak birçok sanat eseri ortaya çıkarabiliyor. İster bu çalışmaları kendi zevkiniz için isterseniz de sanat amaçlı yapabilirsiniz. Her yerde çeşitli parça ve materyallerle kolaj çalışmasını yapmak isterseniz size bu konuda bilgi almak için deneyimli ressamlardan birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve çalışmalarınızı icra edebilirsiniz.

Article Categories:
Eğitim · Nedir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir