Oca 3, 2019
80 Views
0 0

Kelebek Etkisi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Written by

Bir sistemde en ufak bir değişikliğin bile çok ciddi değişiklikler yaratması ve beraberinde de farklı sonuçlar oluşturulmasıdır. Bu teorinin babası Edward Lorenz’dir. Bu teori ile başta matematik olmak üzere fizik, biyoloji, psikoloji gibi tüm alanları etkilemiştir. Lorenz’in yaklaşımına göre kelebeğin kanat çırpması küçük bir etki aslında sistemi alt üst edecek kadar büyük sonuçlar doğurabildiğidir. Yapılan her küçük hareket geleceğin oluşumunda etki anlamı taşır. Hiç bir şey nedensiz bir oluşum içerisine girmez, her olan şeyin gelecekte bir adı vardır.

Kelebek Etkisi ve Ulaşan Sonuçları

Kelebek Etkisi bir parçadır, bir habercidir ve her haberci parça bir değişikliğin etkilenmesi demektir. Gelinen sonuç, dünya üzerindeki tüm canlıları zincirleme olarak bir etki durumuna sokmakta ve yaşam içerisinde döngü oluşumuna verdiği katkıdır. Bazen hayat içerisinde önemsiz olarak addedilen bir ayrıntı aslında ilerleyen zaman dilimlerinde hayatın akışını etkileyebilir. Net olan durum şudur ki, eğer küçük bir şey değişseydi tüm sonuçlar da aynı şekilde değişirdi.

Kelebek Etkisi ve Hayata Yansıması

Küçük bir değişim olarak tanımlanan kelebek etkisi, hayat içerisinde aslında kocaman etkiler yaratır. Şimdi yaşanan harikulade bir durum, geçmişte yaşanmış olan küçük bir hadise ile oluşmuştur. Yapılmış bir davranışın sonuçları şimdi getirileriyle kişinin hayatında izler halindedir. Geçmişte kötü yaşanan bir olay ile şimdi iyi şeylere ulaşımı sağlayabilir.

Kelebek Etkisi ve Problemler

Hayatın her dönemi problemlerle dolu olur. Önemli olan problemlerin nasıl çözülmesi gerekliliğidir. Bu çözümler esnasında bile kısır döngü durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumun oluşması da kuşkusuz davranış şekilleridir. Bir problemle karşı karşıya kalındığında kelebeğin kanat çırpması etkisi ile davranışlar ve beraberinde düşünceler de etki altına girer ve dolayısıyla da birbirlerini yönetim başlar. Kelebek etkisi payı işte bu alanda da bu şekilde cereyan eder.

  • Kelebek etkisi, en ufak bir etkinin nasıl büyük sonuçlar doğurduğunun göstergesidir.
  • Kelebek etkisi tüm canlıları zincirleme etkileyen bir teoridir.
  • Kelebek etkisi hayat içerisinde kocaman etkiler yaratılmasını sağlar.
  • Psikolojik durumlar dâhil, matematik ve sosyal alanlarda Kelebek etkisi payı büyüktür.

Unutulmaması gereken her parça bir bütündür ve her parçadaki değişiklikteki bütünü kapsadığına göre kelebek etkisi yaşamı var eden bir özellik taşır.

Article Tags:
Article Categories:
Nedir · Psikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir