Oca 2, 2019
51 Views
0 0

Kehribar Taşını Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Written by

Fosilleşmiş bir reçine türü olan kehribar çamgiller ailesinin bir üyesidir. Birçok farklı kullanım alanına sahip olan kehribar taşı oldukça da faydalıdır. Açık sarı renkten başlayarak kızıl renge kadar çeşitli tonlara sahiptir. Daha çok Rusya ve Polonya civarlarından çıkarılmaktadır. Bu bölgeler dışında yoğun olmasa da Hollanda, İsveç gibi ülkelerde de kehribar yatakları bulunmaktadır.

Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir?

  • Kehribar, çok kolay kırılabilen özelliğe sahiptir.
  • Yarı saydam bir görüntüye sahiptir.
  • Hem sağlık açısından faydalı hem de şık bir görüntüye sahip olduğu için oldukça geniş kullanım alanına sahiptir.
  • Gömüldüğü bir yerde bulunan minik madde ve cisimleri üzerine çekebilmektedir.
  • Kehribar üzerinde fosilleşmiş böcek ve bitkiler görmek oldukça mümkündür. Bu özelliği başka bir taşta görmek oldukça zordur.
  • İçerisinde fosilleşmiş olarak bulunan böcek ve bitkiler kesinlikle bozulmaz ve deforme olmaz.

Kehribar Taşının Kullanım Alanları

Kehribar taşı oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Sağlık alanından süs eşyasına kadar birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Çok eski yıllardan bu yana popülerliğini yitirmemiştir. Sağlık alanı dışında özellikle kadınlar kehribar taşından takılar kullanmaktadır. Hem oldukça şık bir görünüme sahiptir, hem de tene temas etmesi ile birçok sağlık sorununun önüne geçmektedir. Ayrıca evlerde süs eşyası olarak da kullanılmaktadır. Bazı inanışlara göre kehribar tütsü olarak da kullanılmaktadır. Erkekler ise kehribar taşını en çok tespih yapımında kullanmaktadır.

Kehribar Taşının Faydaları Nelerdir?

Kehribarın tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve yüzyıllardır çeşitli tedavilerde kullanılmaktadır. Geçmişte en çok boğmaca hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Bu faydası günümüzde de birçok kişi tarafından bilinmektedir ve hala uygulanmaktadır. Çok etkili bir ağrı kesici ve sakinleştirici özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı çocukların diş çıkarma döneminde birçok anne tarafından kullanılmaktadır. Çocukların ağrılarını azaltarak dişlerini daha kolay ve acısızı çıkarmasını sağlar. Kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini en az seviyeye indirir. Bunlar dışında birçok ruhsal hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle sakinleştirici etkisi nedeni ile sinir krizleri ve ani öfke nöbetlerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Depresyon belirtilerini ortadan kaldırarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir